Malatya'da Aşure Etkinlikleri

Muharrem Ayı dolayısıyla Malatya’da da aşure etkinlikleri sürüyor.

Malatya'da Aşure Etkinlikleri Malatya Haber

Malatya’da Özel İbrahim Yücel İlköğretim Okulu’nda düzenlenen Aşure günü etkinlikleri yoğun ilgi gördü. Etkinliğe öğrencilerin yanı sıra velilerde katıldı. Okul Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Yücel, katılanlara teşekkür ederek birlik ve beraberliğin önemine değinerek, bu etkinliği düzenlemekten dolayı mutluluk duyduğunu ifade etti.

.......

Malatya’da bir pastane tarafından dağıtılan aşureye vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Kentin en işlek caddelerinden olan İnönü Caddesi’nde Gazitantep Pastahanesi tarafından halka aşure dağıtıldı. Muharrem ayı nedeniyle yaklaşık 2 bin kişiye dağıtılan aşureden almak isteyen Malatyalılar kuyruğa girerek aşure aldılar. İlginin oldukça fazla olduğu aşure dağıtımında vatandaşlar, pastahane işletmecisine teşekkür ettiler.

.......

Akçadağ Nitelikli Kalkınma ve Soysal Dayanışma Derneği (ANKA) tarafından aşure programı düzenlendi.
Akçadağ ilçe merkezinde düzenlenen programa Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Akçadağ Belediye Başkanı Ali Kazgan, Akçadağ Muhtarlar Dernek Başkanı Eyüp Gönültaş, Eğitim Bir-Sen Malatya Şube Başkanı Kerem Yıldırım, Akçadağ Nitelikli Kalkınma ve Soysal Dayanışma Derneği Onursal Başkanı Prof. Dr İbrahim Gezer, ANKA Başkanı Ömer İpek, muhtarlar,sivil toplum temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Açılış konuşmasını yapan Akçadağ Nitelikli Kalkınma ve Soysal Dayanışma Dernek Başkanı Ömer İpek, Aşurenin sevgi, eşitlik ve şükür olduğunu ifade etti. İpek, “Aşure bereketin ve farklılıkları koruyarak aynı kazanda pişirebilmenin bir ve beraber olabilmenin simgesi olarak algılanmaktadır” diye konuştu. Akçadağ Muhtarlar Dernek Başkanı Eyüp Gönültaş ise yaptığı konuşmada, Akçadağ Nitelikli Kalkınma ve Sosyal Dayanışma Derneği tarafından gerçekleştirilen Aşure programı nedeniyle emeği geçenlere teşekkür etti.

ANKA Onursal Başkanı Prof. Dr. İbrahim Gezer’de Kerbela’nın izinin İslam dünyasından silinmesinin mümkün olmayacağını ifade etti. Gezer, “ Muharrem ayı, bir hüzün ayıdır. Öyle bir hüzün ki bütün İslam coğrafyasını kuşatmış, yüzlerce yıl sürmüş, kuşaktan kuşağa aktarılmış ve 'ben, hüzün peygamberiyim' diyen yüce peygamberin ümmetini 'hüzün ümmeti'ne, İslam coğrafyasını ise 'hüzün coğrafyası'na dönüştürmüştür” şeklinde konuştu.

Eğitim Bir-Sen Malatya Şube Başkanı Kerem Yıldırım ise Muharrem Ayı’nın hoş görü ve kardeşlik ayı olduğunu kaydetti. Yıldırım, “Biz hayatta olduğumuz sürece, Müslümanlar var olduğu sürece bizim için her gün Aşure her yer Kerbela olacaktır. Bu nedenle Aşure biraz Aleviliktir, biraz Sunniliktir, biraz Türklüktür, biraz Kürdlüktür” diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 61
Bu Ay : 3618
Toplam : 3618

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom