Macar Fiğ Tohumu Dağıtıldı

Malatya'da çiftçilere ‘Çayır Mera ve Yem Bitkilerini Geliştirilmesi ve Yaygınlaştırılması’ projesi kapsamında Macar Fiğ tohumu dağıtıldı.

Macar Fiğ Tohumu Dağıtıldı Malatya Haber

Gıda,Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından, Malatya’da 40 çiftçiye 9 bin 225 kilogram Macar fiği tohumu dağıtımı yapıldı. Tohumların yüzde 50’sini Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü karşıladı. Dağıtım sırasında açıklamalarda bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, hayvancılıkta üretim maliyeti içerisinde karlılığı etkileyen en önemli etkenlerden birisinin yem girdisi olduğunu belirtti. Selvi, “Zira bir işletmede yem gideri yüzde 50-70 civarındadır. Bu nedenle ilimizde yapılan hayvancılığın karlılık düzeyinin arttırılması amacıyla yem bitkisi üretimini önemsemekteyiz” diye konuştu. Kaba yem olarak tanımlanan yem bitkilerinin en ucuz besin kaynağı olduğunu ifade eden Selvi, yem bitkilerinin mineral ve vitamin kaynağı olmaları nedeniyle de hayvanların verim ve üreme performanslarını etkilediğini dile getirdi.

Selvi, yem bitkilerinin ekildikleri toprakları verimli hale getirmelerinin yanı sıra aynı zamanda bol miktarda da bırakmış oldukları kök ve toprak üstü artıkları ile toprağın organik madde miktarını artırarak yapısını düzelttiğini belirtti. Hayvancılıkla uğraşan işletmelerin, hayvan beslemede kullanacakları kaba yemleri kendi işletmelerinde üretmelerinin karlı bir yetiştiricilik için esas olduğunu vurgulayan İl Müdürü Selvi, “Geviş getiren hayvanların selülozca zengin kaba yemleri değerlendirme yetenekleri; kaliteli ve ucuz kaba yem sağlayan yem bitkileri kültürünün önemini artırmıştır. Kaba yemin bol, nitelikli ve ucuz olması, daha pahalı olan konsantre yemlerin kullanımını azaltmakta ve işletmelerde ekonomik kazanç sağlamaktadır” ifadelerine yer verdi.

Macar fiği tohumu dağıtımı ile çiftçilere 11 bin 70 TL destek sağlandığını aktaran Selvi, “İlkbahar döneminde yapılan 7250 kg Yonca, 5850 kg Korunga ve 1526 kg Silajlık Mısır tohumu ile birlikte çiftçilerimize bu proje kapsamında bu yıl içerisinde 99.846.00 TL katkı sağlanmıştır” şeklinde konuştu.

Hayvanların beslenmesinde önemli bir yere sahip olan Macar fiğinin kıraç topraklarda da yetiştirilebildiğini anımsatan Selvi, “Tohumları sert kabuklu olmadığı için çimlenme zorluğu olmadığı gibi, oldukça erken çiçek açtığı için erken biçime gelmektedir. Çok sert geçen kışlarda bile dondan zarar görmemektedir. Tahıl üretimi yapılan topraklarda rahatça yetiştirilen Macar fiğinin ekim alanının artması ile meraların korunmasında ve hayvancılığın geliştirilmesinde önemli katkılar sağlanacaktır” dedi.

Proje kapsamında tohum alan üreticilerin oldukça memnun oldukları görülürken, üreticilerin yoğun ilgi göstermesi nedeniyle projeye önümüzdeki yıllarda da devam edilmesi planlanıyor.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 739
Bu Ay : 2268
Toplam : 2268

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom