İpek Caddesi'nde Külliye Tamamlandı

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin önemli sosyal projelerinden birisi olan ve Malatya’da ilk kez yapılan Külliye inşaatı, ince işçiliğiyle birlikte tamamlandı. Çevre düzenleme çalışmalarının devam ettiği Külliye, kısmen hizmet vermeye başladı.

İpek Caddesi'nde Külliye Tamamlandı Malatya Kültür-Sanat

İpek caddesi üzerinde yaptırılan ve Camii, Kültür Merkezi ile Semt Pazarı’ndan oluşan Külliye’nin bölgede örnek olması bekleniyor.

Konuyla ilgili olarak verilen bilgilere göre, Malatya'nın ilk Külliyesi olan bu proje, aynı zamanda Malatya’nın ilk kapalı semt pazarı olma özelliğini de taşıyor. Külliye,  aynı zamanda ikinci kata yapılan Kültür Merkezi ve cami-mescid ile de örnek bir proje niteliğinde.

Giriş katında esnaflar için pazar yeri, ikinci katında da cami, sınıf, atölye, fitnes, çok amaçlı toplantı salonu, şark köşesi, ihtiyar odası ve kafeteryaların bulunduğu proje ince işçiliğiyle birlikte tamamlanırken, çevre düzenleme çalışmalarının da kısa sürede bitirilmesi hedefleniyor.

Semt Pazarı, Cami ve Kültür Merkezi aynı projede

İpek Caddesi üzerinde yapılan Külliye, 3 özellikli bir proje. Giriş katı Semt Pazarı olarak düzenlenen Külliye’nin ikinci katında ise Cami ve Kültür Merkezi bulunuyor. Toplam 350 m2’lik alanı bulunan Cami’nin ayrıca bayan ve erkekler için ayrı ayrı abdest alma yerleri yapıldı. Son cemaat avlusu da bulunan Cami’nin ayrıca Bayram, Cuma ve Teravih namazları gibi kalabalık namazlarda da kullanılabileceği Kültür Merkezi’nin 800 m2’lik meydanı da yer alıyor.

Proje içerisinde yer alan Kültür Merkezi ise kendi içerisinde 3 bölümden oluşuyor. Öğrencilere yönelik Eğitim Merkezi’nin yanı sıra Geleneksel Türk Sanatları Merkezi ile Yaşlı Evi, Kütüphane, Kafeterya ve Şark Odası’nın bulunduğu Kültür Merkezi, iç avlusu ve meydanıyla çeşitli etkinliklerin düzenlenebileceği bir özelliğe sahip.

Külliye içerisinde yer alan Kültür Merkezi ile caminin kısmen hizmet vermeye başladığı kaydedildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 633
Bu Ay : 5827
Toplam : 5827

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom