Diyarbakır'ın Yenişehir Belediyesi'ne Tepki

Malatya'daki sivil toplum kuruluşları, Diyarbakır'ın Yenişehir İlçe Belediyesi tarafından Hz. Muhammed'e hakaret içeren karikatürün bilbordlara asılmasına tepki gösterdi.

Diyarbakır'ın Yenişehir Belediyesi'ne Tepki Malatya Haber

Malatya'da 35 sivil toplum kuruluşu adına bir açıklama yapan Malatya Diyanet-Sen Şube Başkanı Mehmet Engin, DBP'li Yenişehir Belediyesinin belki de telafisi olmayacak büyük bir provokasyona imza attığını söyledi. Engin, "Hatırlanacağı üzere, 2006 yılında Danimarka'da bir gazete tarafından Hz. Muhammed'e yönelik hakaret içerikli karikatür yayınlanmış, bu İslam ümmetinde büyük bir infiale sebep olmuş ve bu alçaklığa en büyük tepki de Müslüman Kürt halkı tarafından Diyarbakır'da gösterilmişti.

Her ne kadar Yenişehir Belediyesi'nce yapılan açıklamada, 'Bilboardlarda asılan karikatürün Charlie Hebdo'da çıkan karikatür olduğunu bilmiyorduk' bahanesi ileri sürüldü ise de çocuk gelinler konusu işlenirken sakallı, sarıklı İslami görünümlü bir figürün, küçük yaştaki bir kıza tecavüz eden biri olarak kullanılmış olmasının kendisi bile tek başına İslami değerleri ve Müslümanları hedef haline getiren bir algının oluşturulmasına yol açtığı için ayrıca büyük bir alçaklıktır. Akıldan, izandan, vicdandan, merhametten yoksun olan bu zihniyet; nasıl bir tehlikeyi kapısına davet ettiğinin farkında değildir.

Sözüm ona çocuk istismarına dikkat çekmek için İslam'ın kutsallarına saldıran malum zihniyet, özellikle son aylarda sebep oldukları çocuk katliamlarını unutarak veya görmezden gelerek böyle zelil bir fiili gerçekleştirmesi kelimenin tam anlamıyla aymazlık ve şiretliktir. Gerçekleşen alçak saldırının müsebbiplerini, sorumlularını kamuoyu önünde derhal hesap vermeye davet ediyoruz.

Verilen görevi icra eden üç-beş personelin görevine son vermek değil, karikatürlerin yayınlamasını onaylayan yetki sahiplerini istifaya ve söz konusu partiyle belediye yetkililerini kamuoyu önünde özür beyan etmeye çağırıyoruz. Kutsallarımıza yönelik gerçekleşen bu hakareti çok büyük bir provokasyon olarak değerlendiriyoruz. Sorumlularla ilgili ciddi adımların ivedilikle atılmasını bekliyoruz. İslam'ın değerlerinin hakir görülmesi, hicvedilmesi, hele hele onun peygamberine hakarete yeltenilmesini sıradan, alelade bir saldırı olarak görmediğimizi özellikle belirtiyoruz. Sabır taşlarına dokunulmaması hususunda uyarıda bulunuyoruz" dedi.

Bilboardlara asılan afişte kullanılan karikatörün, DBP'nin siyasi anlayışın milletin değerleri karşısında karikatürize olduğunu gösterdiğini belirten Engin, "İslam'ı ve Müslümanları hedef alan bu karikatürün afiş olarak asılmasının bazı siyasilerin içinden çıktıkları topluma ne kadar yabancılaştıklarını ve toplumun değerlerine düşmanlık edecek kadar toplumdan uzaklaştıklarını göstermektedir. Çocuk gelinler konusunun İslam kimliğiyle özdeşleştirilmesinin mazur görülecek hiçbir tarafı olamaz. Danimarkalı bir karikatüristin çizdiği, Peygamber Efendimize hakaret içeren skandal karikatür olduğu belirlenen afişi asma gafletinde bulunan belediye yetkililerinin ucu dışarıda bu tavrı apaçık İslam'a, Müslümanlara hakarettir. Siyasi partilerin toplumsal huzuru bozacak eylemlerden uzak durması gerekmektedir. Etnik hassasiyet üzerinden siyaset yapanlar ötekine saygının her alanda olması gerektiğinden bihaber olduklarını itiraf etmişler, inanma bakımından ötekine tahammül gösteremediklerini ifşa etmişlerdir" diye konuştu.

Engin, 'çirkin' olarak değerlendirdiği eylemin iki satırlık özürle telafisinin olmayacağını belirtti. Engin, eylemin hangi amaç ve niyetle yapılırsa yapılsın izahı olmayacağını ve hoş görülemeyeceğini ifade etti. Engin, "İşine geldiğinde emekli müftüyü, işine geldiğinde bir eş cinseli aday göstermekten imtina etmeyen bu saygısız anlayışı kınıyor, bu özensiz ve dikkatsiz çalışmanın toplumun vicdanına verdiği ağır hasarı iki satırlık bir özürle telafi edemeyeceklerini bilmelerini istiyoruz” diyerek açıklamasını tamamladı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 62
Bu Ay : 16198
Toplam : 16198

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom