Bulut Kent Bilgi Sistemi Açılışı Gerçekleşti

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Bulut Kent Bilgi Sistemi’nin açılışı ve imza töreni yapıldı.

Bulut Kent Bilgi Sistemi Açılışı Gerçekleşti Malatya Haber

Bulut Kent Bilgi Sistemi’nin yaygınlaştırılması kapsamında Battalgazi Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında protokol imzalandı. İstanbul’da gerçekleştirilen açılış ve imza törenine, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin yanı sıra Bulut Kent Bilgi Sistemi’nin yaygınlaştırılması kapsamında yer alan belediyeler ve Battalgazi Belediyesi’ni temsilen Battalgazi Belediye Başkan Yardımcısı Yaşar Karataş katıldı. Tüm yatırım giderleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından karşılanan Elazığ, Ardahan ve Kayseri Talas Belediyeleri ile Kırşehir’in tamamında pilot çalışması yapılan Bulut Kent Bilgi Sistemi, Aksaray, Amasya, Bayburt, Çankırı, Çorum, Bolu, Düzce, Erzincan, Kütahya, Sivas ve Yozgat Belediyeleri ile Malatya’nın Battalgazi ve Yeşilyurt, Samsun’un Atakum, Canik, İlkadım ve Tekkeköy Belediyeleri’nde de yaygınlaştırılması hedefleniyor. Bu kapsamda Battalgazi Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında protokol imzalandı.

Bulut Kent Bilgi Sistemi’nin faydaları ise “Saha çalışması ve arşiv sayısallaştırması karar destek sistemi kurulacak. Bina (grafik veri, numaraj, fotoğraf ve diğer öz nitelikler) , ruhsat, mekansal plan, altyapı ve diğer ilgili veriler sistemde yönetilecek şekilde ücretsiz olarak toplanacak ve bütünleştirilecek. Yerel yönetimlerin hizmet hızı ve kalitesi artırılacak. Yerel yönetimlerin iş süreçlerinin iyileşmesi ve vatandaşa nitelikli ve hızlı hizmet verilmesi sağlanacak. Milli kaynaklarla geliştirilen yazılım, lisans maliyetlerini ortadan kaldıracak. Tekrarlı veya atıl donanım alımlarının önüne geçilecek. Bilişim personeli maliyetleri asgariye indirilecek. Gelir takibi ve tahsili kolaylaştırılacak, yerel yönetimlerin kaynakları arttırılacak. Ülkemizde bina sayısı bilinmediğinden emlak vergisine konu mükellef sayısı net bir şekilde tespit edilemiyor. Yeni sistemle, güncel veriler ile vergilendirmenin de takibi mümkün olduğunda kamu gelirinde önemli artışlar sağlanacak" ifadeleri ile açıklandı.

Bulut Kent Bilgi Sistemi’nin ülke genelinde yaygınlaştırılmasıyla yıllık 400 milyon TL tasarruf sağlanması hedefleniyor.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 2
Bugün : 119
Bu Ay : 6099
Toplam : 6099

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom