19 Ekim Muhtarlar Günü Kutlandı

Bu yıl ilki kutlanan 19 Ekim Muhtarlar Günü, Malatya’da da çeşitli etkinliklerle kutlandı.

19 Ekim Muhtarlar Günü Kutlandı Malatya Haber

13 Ağustos’ta Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gündeme taşıdığı ve sonrasında Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun da talimatıyla resmileşen 19 Ekim Muhtarlar Günü ilk kez kutlanmaya başlandı. Bu yıl ilk defa kutlanan ve Malatya’daki Muhtarlar Derneklerinin ortaklaşa düzenledikleri 19 Ekim Muhtarlar günü kutlamaları, Battalgazi Belediyesi Meclis salonunda yapıldı. Programa Vali Süleyman Kamçı, AK Parti Milletvekili Öznur Çalık, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, Battalgazi Kaymakamı Vedat Yılmaz, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, AK Parti İl Başkanı Hakan Kâhtalı, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl Başkanı Mehmet Erdem, Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri ve çok sayıda muhtar katıldı. Programın açılışında söz alan kentteki muhtarlar derneği başkanları günün anlam ve önemine değindi. Sosyal hakların daha da iyileştirilmesini isteyen muhtarlar günün her saatinde görev başında olduklarını hatırlatarak, haklarının yeniden gözden geçirilmesini istedi. 19 Ekim’in artık her yıl Muhtarlar Günü olarak kutlanacak olmasından dolayı memnuniyetlerini dile getiren muhtarlar, programa katılanlara da teşekkür etti.

Daha sonra söz alan Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Demokrasiyi bir çeşme olarak değerlendirirsek, bu çeşmeleri suyla besleyen muhtarlar diyebiliriz” dedi. Battalgazi Belediyesi olarak muhtarların görev alanlarının iyileştirilmesi adına çalışmalar yaptıklarını belirten Gürkan, bu kapsamda mahalle muhtarlarıma bilgisayar dağıtım çalışmalarının sürdüğünü kaydetti. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise bütün muhtarların gününü kutlayarak, “Demokrasi yerelde başlar. Eğer yerelde temsiliyet güçlü ise ülke demokraside o kadar güçlü olur” diye konuştu. Muhtarlara her zaman önem verdiklerinin altını çizen Çakır, “Çünkü bütün ilgili birimlerimiz, eğer bir mahallede bir konuda bilgiye ihtiyaç duyan varsa başvuracakları tek kişi o mahallenin muhtarı oluyor. Bütün yöneticilerimiz içinde, belediyelerimiz içinde, farklı kurumlarımız içinde bu böyledir. İlk müracaat edeceğimiz kişi muhtarımızdır. En kırsal bölgede iseniz buradaki ihtiyaçları nedir? Diye sorsanız ilk soracağınız kişi oranın muhtarıdır. Dolayısıyla biz bu bilinçle muhtarlarımıza özel bir önem veriyoruz” şeklinde konuştu.

AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık’ta muhtarların demokrasinin özü olduğunu ifade eti. Çalık, “Demokrasinin ilk mihenk taşı, ile iş başına gelmiş en önemli kişileri muhtarlardır. 19 Ekim 1829 da ilk muhtarlık seçimleri yapılmıştır” ifadelerini kullandı. Muhtarlar gününün ilan edilmesi aşamasında çaba sarf ettiklerini belirten Çalık, “Başbakanımıza ve Cumhurbaşkanımıza 19 Ekim’in Muhtarlar Günü olması taleplerimizi dile getirdik. Bakanlar Kurulu'ndan çıkardığımız kararla 19 Ekim artık Muhtarlar Günü olarak kabul edildi. Hayırlı olsun uğurlu olsun” şeklinde konuştu. Kutlama programında son olarak söz alan Vali Süleyman Kamçı’da 19 Ekim 1829’da İstanbul’da başlanan ve sonrasında 1833 yılından itibaren de Anadolu'daki mahalle ve köylerde uygulanmaya konulan muhtarlık sisteminin belediyecilikten bile eski ve köklü bir sistem olduğunu dile getirdi. Mevcut yönetim sisteminde muhtarlıkların, yerel yönetimlerin çok önemli bir parçası olduğunu ifade eden Kamçı, “Çünkü muhtarlarımız yerel yönetimlerin en alt birimi olmaları hasebiyle aziz halkımıza çok yakın olup, onların sosyal hayatına birebir tanıklık etmektedirler. Elektrik, su, kanalizasyon gibi altyapı çalışmalarından düğün ve cenazeye kadar çok geniş bir yelpazede vatandaşın taleplerinin birinci muhatabı olan muhtarlarımız, 50 binin üzerinde mevcudu olan devasa bir ordudur” diye konuştu.

Muhtarların devlet olduğunu ve Cumhurbaşkanı’nın temsilcisi olduğunu vurgulayan Kamçı, “Dolayısıyla devleti temsil etmekte olan muhtarlarımız, görev ciddiyetlerini daima en üst seviyede tutmak, halkla çok daha alakalı olmak, halkın sorun ve ihtiyaçlarını en kısa yoldan yetkili mercilere iletmek durumundadır. Muhtarlarımız, demokrasinin temel taşı olduklarını, devlet-vatandaş arasındaki köprüyü oluşturduklarını hiçbir zaman unutmamalıdır” şeklinde konuştu

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 414
Bu Ay : 4780
Toplam : 4780

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom