Kömürhan Köprü ve Tüneli 2017'de Açılıyor

Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya-Elazığ Karayolu üzerinde yeni inşa edilmekte olan Yeni Kömürhan Köprüsü ve Tüneli’nin 2017 sonunda hizmete gireceğini belirterek, tünellerdeki kazı inşaatın yüzde 95 oranında bitirilme noktasına getirildiğini söyledi.

Kömürhan Köprü ve Tüneli 2017'de Açılıyor Malatya Haber

AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, beraberindeki Karayolları Elazığ 8. Bölge Müdürü İsmail Akduman ve Yeni Kömürhan Köprüsü ve Tüneli inşaatının yüklenici firması Doğuş-Gülsan Proje Müdürü Taha Özdilek ile birlikte tünel alanında incelemelerde bulundu. Yüklenici firmanın Proje Müdürü Taha Özdilek, “Proje bedelimiz 160 milyon 989 bin TL'dir. İlk imalata tünelde başladık. Tünel inşaatına 1 Haziran 2014’de başladık. 1 buçuk yıllık sürede kazı desteğinin yüzde 95’i, kaplama betonun ise yüzde 38’ini tamamlamış bulunmaktayız. Hedefimiz Kasım 2015’te kazı desteğini tamamlamak, Şubat ayının sonunda ise beton kaplamayı tamamlamaktır.

Kömürhan Köprüsü faaliyetlerimizde ise yine 1 Haziran 2014 tarihinde başladık ve 200 bin metreküp kazı destekleme, temel kazısı yapılmıştır. Çok özellikli bir köprü, teknolojik bir köprü. Ülkemizin yeni tanıştığı köprülerden. Daha evvel Nissibi ve Ağın’da yapılan köprüler gibi bu da özellikli bir köprü. Kömürhan Köprüsünün diğerlerinden farkı, tek ayak üzerinde olmasıdır. Ayak yüksekliği 168.5 metre. Projemizi Kasım 2017’de bitirerek hizmete vereceğiz. Kömünhan Köprüsünün açıklığı 380 metre, tamamı 660 metre. Tünelimiz 2 bin 416 metre, çift tüp. İçerisinde 4 tane araç geçişimiz var, 2 tanede sığınma cephemiz var. Şuanda burada 225 personel çalışıyor. Bu sayı iş programına göre değişecek ve 300 personeli de bulacak” diye konuştu.

“MALATYA-ELAZIĞ ARASINA MUHTEŞEM BİR PROJE”

Öznur Çalık, henüz bitirilemeyen Karahan ve Erkenek tünellerinin gecikmenin zemin probleminden kaynaklandığını ifade etti. Çalık, "Ama bugün Malatya’da köprünün başlayıp, tünelin Elazığ’a kadar devam etmesi bizim için çok önemli. Malatya-Elazığ Karayolu duble yomlunu bitirdik, şimdi gelince Kömürhan Köprüsü’nde çok ciddi bir daralma oluyor ve tek gidiş, tek geliş yapılmak zorunda kalıyor. Dolayısıyla Kömürhan Köprüsü’nün genişlemesi gerekiyordu. İnanılmaz derece de güzel bir proje yapılıyor. Tek ayakla çıkan köprünün ayağı ile birlikte Elazığ tarafındaki tünele çok ciddi bir bağlantı yapılıyor.

Muhteşem köprü projesini Doğu Anadolu Bölgesi’ne, bu bölgeye kazandırmaktan dolayı da çok büyük bir mutluluk duyuyoruz. Şu anda Malatya’da yapılmakta olan Karahan ve Erkenek tünellerinin bitişi en az 2 sene önce olması gerekirsen, zeminlerin sert zemin olmamasından kaynaklanan çok ciddi manalarda sıkıntılar yaşadık. Karahan Tüneli de inşallah kış sezonuna girmeden o projeyi de hizmete alacağız. Yeni Kömürhan Köprüsü’nün bölgemize çok ciddi katkısı olacak. Hem mesafe olarak kısalma olacak, hem de virajlardan dolayı kazaların yoğun olarak yaşandığı noktalardan vatandaşlarımız kurtarılmış olacak. Elazığ ile Malatya’nın arasındaki gönül köprüsünü kuvvetlendirmiş olacak” şeklinde konuştu.

“YENİ KÖMÜRHAN KÖPRÜSÜ ÖRNEK BİR PROJE”

Milletvekili Çalık, Yeni Kömürhan Köprüsü ve Tüneli’nin Türkiye’nin çok önemli projelerinden birisi olduğunu belirtti. Çalık, “Hem köprü bağlantısı ve hem de tünel bağlantısı açısında baktığımızda, daha önce Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Başbakanımızın birlikte açmış olduğu Nissibi Köprüsü gibi burası da çok önemli köprülerden bir tanesi olacak.

Malatya’da başlayıp, Elazığ’da ucu bitmiş olacak. Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki 16 ilin geçiş güzergahı olacak ve konforlu bir geçiş sağlanacak. Projenin yer teslimleri 2014 yılında yapılmış ve müteahhit firmamızın Haziran 2014’ten itibaren başlatmış oldukları çalışmaları çok hızlı bir şekilde sürdürüyorlar. Şu anda tünelin açılması çalışmaları yüzde 95 oranında tamamlanmış vaziyette, yüzde 5’lik bir alan kalmış durumda. Aynı zamanda betonlama işleminin de şuanda yüzde 38’i gerçekleşmiş durumda. Önümüzdeki ay içerisinde inşallah tünel tamamen açılmış olacak. Tünellerimiz çift tüp olarak 2 bin 416 metre uzunluğunda, köprümüz ise 660 metre uzunluğunda. İnşallah bu proje köprü ile tünelin birbirine bağlantısı olduğu ilk örnek olacak burası” dedi.

Çalık, “Yatırımlar seçim olmasına rağmen, seçim hükümeti olmasına rağmen, 7 Haziran geçmiş ve yeni 1 Kasım seçimine geçiyor olmamıza rağmen yatırımlar son hızıyla devam ediyor. Birileri yatırımları engellemeye çalışırken, birileri yatırımları bombalamaya çalışırken, birileri ülkemizin menfaatine olan hizmetleri bombalarken biz hizmete devam ediyor. Hükümetimizin başlatmış olduğu bu yatırım hamlesi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın vermiş olduğu destek ve Sayın Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’nun vermiş olduğu destekle devam ediyor.

Duble yol yapılan Malatya-Elazığ Karayolu’nda birden geçiş yaparken yol Kömürhan’da daralıyordu. O zaman kazaların çok yoğun olacağı düşünülüyordu. İnşallah bu köprü ve bu tünelle kazaların da önüne geçmiş olacağız, insanlarımızı öncelemiş olacağız. Çok büyük ve çok önemli bir yatırım. Biz yatırımlarımıza hiç durmadan devam ediyoruz. Türkiye’nin istikrarı sağlamasına 1 Kasım seçimlerinin vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 242
Bu Ay : 2786
Toplam : 2786

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom