Atık Pil Toplama Yarışması Ödül Töreni

‘Camilerimiz Her Yönüyle Örnek’ sloganıyla Yeşilyurt Belediyesi sınırları içerisinde bulunan Camiler Arası Atık Pil Toplama Yarışması ödül töreni gerçekleştirildi.

Atık Pil Toplama Yarışması Ödül Töreni Malatya Haber

27 Nisan 2015 ile 28 Eylül 2015 tarihleri arasında başlatılan ‘Camilerimiz Her Yönüyle Örnek’ sloganıyla Yeşilyurt Belediyesi sınırları içerisinde bulunan 158 camimize afiş, broşür ve atık pil kutusu bırakıldı. Bu süre içerisinde camilerimizde 377 kg atık pil toplandı.

Yeşilyurt Belediyesinin çevre ve insan sağlığına yönelik duyarlılığı artırmak için 27 Nisan’da başlatılan Camiler arası atık pil toplama yarışması ödül töreni bugün Cuma namazına müteakip Yakınca Mahallesi Yakınca Merkez Caminde yapıldı.

Ödül törenine AK Parti Milletvekilleri ve Milletvekili Adayları Nurettin Yaşar, Bülent Tüfenkçi, Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Yeşilyurt İlçe Müftüsü Mehmet Çınar, Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcıları, Birim Müdürleri ve Vatandaşlar katıldı.

Yeşilyurt Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ve Yeşilyurt İlçe Müftlüğü tarafından “Camilerimiz Her Yönüyle Örnek” sloganıyla ortaklaşa organize edilen yarışma sonucu 1-7 Ekim tarihleri arasında “Camiler ve Din Görevlileri” Haftası etkinlikleri kapsamında sonuçları açıklandı. 158 camide bu süreç içerisinde 377 KG atık pil toplandı. Yarışma sonucu Yakınca Merkez Camimiz 169 KG atık pil toplayarak birinci oldu. İkinci Camimiz Duruldu Mahallesi Duruldu Cami ve üçüncü Camimiz ise İnönü Mahallesi İstasyon Camimiz oldu.

İlk üçe giren camilerin imamlarına ödüllerini Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu ve Milletvekilleri Nurettin Yaşar ile Bülent Tüfenkçi takdim etti.

İlk üçe giren Camilere Diyanet İşlerinin Başkanlığımızın beş ciltlik tefsiri, diz üstü bilgisayar ve bu duyarlılıkları için Cami imamlarına birer Çeyrek altın verildi. Ayrıca yarışmaya katılan 158 camiye sıvı el sabunu ve sabunluk hediye edildi.

BAŞKAN POLAT, “YEŞİLYURTUMUZ HER YÖNÜYLE ÖRNEK OLMALI”

İlk üç caminin talep ettikleri ihtiyaçlarını karşılayacaklarını ve çevre düzenlemelerine yardımcı olacaklarını söylen Başkan Polat; “Camiler arası pil toplama yarışması yaptık. Yaklaşık üç ay gibi bir zaman aldı. Bu üç ay içerisinde cemaatimizin ve imamlarımızın hassasiyeti çerçevesinde çok duyarlı camilerimiz oldu.  Yakınca’daki Merkez camimizde çok duyarlı davranarak diğer camilerimize açık ara fark atmış oldu. Bu duyarlılıklarından dolayı başta cami imamımız olmak üzere Yakıncalı hemşerilerimi tebrik ediyorum, teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Polat, “Piller çevreye, insana, doğaya zararlı oluyor. Eğer pilleri olduğu gibi çevreye atılırsa, bırakılırsa insanımıza ve çevreye birçok zararı oluyor. Bu yüzdende biz Yeşilyurt Belediyesi olarak bütün okullarımızda, kamu kurumlarında ve camilerimizde pil toplama ile ilgili kutularımız var. Biz bunları topluyoruz ve usulüne göre bertaraf ediliyor. Yakınca camimizin birinci olması bizim açımızdan da sevindirici bir durum. İlk üç camimize, camilerimizin ihtiyaçları ne varsa, bizim bu Yakınca camimizin de asma katının güçlendirilmesini istediler inşallah güçlendirmeyi yapacağız. İlk 10 camimize kitap hediye edeceğiz. Yarışmaya katılan tüm camilerimize sıvı sabun ve sabunluk hediye edeceğiz. Tekrar hepinize teşekkür ediyorum, Allah razı olsun.” dedi.

YEŞİLYURT İLÇE MÜTFÜSÜ ÇINAR,  “SADECE KONUŞMAKLA DEĞİL, TEMİZLİK ANLAYIŞINI UYGULAMAK DA ÖNEMLİ”

Ödül Töreninde Konuşma Yapan Yeşilyurt İlçe Müftüsü Mehmet Çınar; “İslam Dinimiz sadece çevre temizliği ile değil, kalp temizliğe ve diğer temizliğe de çok önem verir. Bizler din adamı olarak sadece konuşmakla değil, bu temizlik anlayışını uygulamaya dökmekle göstermiş oluyoruz ve imam arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Bu konuda ortaklaşa çalıştığımız bu projede her türlü yanımızda ve desteklerini esirgemediler. Rabbim tüm Türkiye’mize hem çevre temizliği konusunda, hem kalp temizliği konusunda, hem de Allah’ın kitabına hak yoluna girme konusunda Allah yar ve yardımcımız olsun. Bizi bir araya getiren Yeşilyurt Belediye başkanımıza ve herkese teşekkür ediyorum”  dedi.

YEŞİLYURT KAYMAKAMI BABAHANOĞLU, “YEŞİLYURT BELEDİYESİNİN YAPTIĞI PROJELER TAKDİRE ŞAYAN”

Kimyasalların su kaynaklarını, çevremizi ve toprağımızı tehdit ettiği çağda yaşıyoruz diyen Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu,“Değerli Yakınca’lı hemşerilerimiz, Maddi ve manevi her türlü temizlik önemlidir. Özelliklede çevrenin temizliği, dinimizce imandan gelen bir hüküm olması dolayısıyla çok önemlidir. Sanayileşmeyle beraber, sıkıntıların arttığını görüyoruz. Sanayileşirken çevreyi ihmal etmememiz lazım. Elbette ki ülkemizin geliri az, kalkınması için, çevreyi, doğayı, kültürü, suyu da korumak gerekiyor. Bu anlamda bütün toplum birimlerinin harekete geçmesi gerekiyor. Bu amaçla Belediyemiz din adamlarımızı kampanya içerisine davet ettiler, şimdi bütün kamu kurumlarında değişik dönüşüme uygun çöp toplanıyor.

Kâğıdımız, plastiğimiz, pillerimiz ayrı ayrı toplanıyor belediyemiz tarafından. Kamu kurumlarının yanı sıra cemaatimizin, halkın yoğun katıldığı yerler camilerimiz gibi. İşte bunu da Belediyemiz camilerimizi de faaliyete geçirerek çevreye en büyük zarar veren maddelerden, kimyasallardan olan pillerimizi de toplamaya başladık. İnşallah bu camilere, evlere dalga dalga yayılırda çevremizi, su kaynaklarımızı, koruruz.

Daha sağlıklı bir gelecek için Belediyemizin bu yaptığı proje takdire şayandır. Başta Belediye Başkanımız olmak üzere Yeşilyurt Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğünü ve bu projede başarı gösteren müftümüzü, imamlarımızı tebrik ediyorum. Çevreye insanımıza hizmet adımlarının daha da artarak devam etmesini Yeşilyurt Belediye Başkanımızdan bekliyoruz, Yakınca imamımızı ve cemaatini de kutluyorum”  dedi.

MİLLETVEKİLİ TÜFENKÇİ,  “RABBİM HUZURUMUZU, DUYARLILIĞIMIZI BOZMASIN”

Yine Ödül töreninde konuşan AK Parti Milletvekili ve Milletvekili Adayı Bülent Tüfenkçi; “Rabbim huzurumuzu, duyarlılığımızı bozmasın ki böyle çevreye duyarlı faaliyetlerde bulunalım. Başkanımıza, hocalarımıza, müftülüğümüze çevreye duyarlılıktan dolayı ve farkındalık oluşturan bu proje için teşekkür ediyorum”   dedi.

MİLLETVEKİLİ YAŞAR; “CAMİİ CEMAATLERİ ÖNEMLİ SİVİL TOPLUM YAPILANMALARIDIR” 

Birlikte yaptığımız her şey değerlidir, kutsaldır diyen AK Parti Milletvekilleri ve Milletvekili Adayı Nurettin Yaşar, “Buraya gelirken basit bir proje olarak düşünmüştüm ama yolda gelirken önemli bir şey yaptığımızı fark ettim. Birlikte yaptığımız her şey değerlidir, kutsaldır. Kamu ile sivil toplumun beraber yaptığı işlerin önemi çok daha büyüktür. Bu birliktelik için herkese teşekkür ediyorum. Birlikte iş yapma becerisi ve kararlılığı bizlere ilerde çok daha büyük şeyler kazandıracaktır.

Sivil toplum denilince aklıma direkt dernekler gelmemelidir. Örgütlü olmayan yapılar toplumun ta kendisidir ve temelini de camii cemaatleri oluşturmaktadır ve toplumu teslim etmektedirler. Camii cemaatleri önemli sivil toplum yapılanmalarıdır. Bu yapılanmalarda başlar toplumun dengeleri. Herkes birbirine bakarak hareket eder ve toplum dinamizmini ateşlemiş olur. Camilerin bu yapılanmasının farkında olarak görev yapan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bu tür projeler bizler için çok önemli. Bu projeyi hayata geçiren Yeşilyurt Belediye Başkanımız Hacı Uğur Polat başta olmak üzere Kaymakamımıza, Müftülüğümüze ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 11
Bugün : 642
Bu Ay : 2171
Toplam : 2171

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom