Sağlıklı Yaşam İçin Neler Yapmalı

Sağlıklı bir yaşam için her yaşta doğru gıdalarla dengeli beslenme büyük önem taşıyor.

Sağlıklı Yaşam İçin Neler Yapmalı Malatya Yaşam-Sağlık

SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN DOĞRU BESLENME İPUÇLARI

Sağlıklı bir yaşam için her yaşta doğru gıdalarla dengeli beslenme büyük önem taşıyor. Ancak uzman yardımı olmadan kişinin kendi kendine uyguladığı diyet programları yarardan çok zarar getirebiliyor. Memorial Sağlık Grubu ve Kadıköy Belediyesi işbirliği ile Kozyatağı Kültür Merkezi’nde halka açık ve ücretsiz olarak düzenlenen “Sağlıklı Beslen Sağlıklı Yaşa” seminerinde, Memorial Ataşehir Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Uz. Dyt. Sevil Ürer Vefalı, sağlıklı beslenme konusunda katılımcılarla önemli bilgiler paylaştı.

Doğru beslenme yaşam biçiminiz olsun

Sağlıklı yaşam, öncelikle doğru beslenmeyi öğrenme ve bunu yaşam biçimi haline getirmekle başlar. Günümüzde yanlış beslenme ve hareketsiz yaşam Dünya genelinde kanser, kalp-damar, diyabet gibi hastalıklarının oluşumuna sebep olarak neredeyse yılda 1.9 milyon kişinin ölümüne neden olmaktadır. Doğru beslenme, dokuların yenilenmesini ve bağışıklık sisteminin sağlıklı olarak çalışmasına etki eder. Sağlıklı yaşamak ve yaşlanmak için çocukluk döneminden itibaren yaşamın her döneminde beslenmeye dikkat edilmelidir.

Zihinsel ve fiziksel gelişimi destekliyor

Yeterli ve dengeli beslenme, herkes için özellikle de çocuklar için oldukça önemlidir. Çocukluk ve ergenlik döneminde beslenme, zihinsel ve fiziksel gelişime etki etmektedir. Yetersiz ve dengesiz beslenen çocukların bedensel ve zihinsel gelişimleri geri kalabilir ve sağlık sorunları yaşanabilir. Vücudu oluşturan hücrelerin düzenli ve dengeli bir şekilde çalışması için doğru bir beslenme planı ile vücut desteklenmelidir.

Kış kilosu ve hastalıklarından korunun

Kış mevsiminde de yeterli ve dengeli beslenme, hastalıklardan korunmak için büyük önem taşımaktadır. Kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmeye çalışırken aynı zamanda yavaşlayan metabolizmanın yol açtığı kilo artışına da dikkat etmek gerekir.

Toplumun bilinçlenmesi önemli

Sağlıklı ve doğru beslenme konusunda toplumun farkındalık kazanması ve bu konuda bilgi düzeyinin artması oldukça önemlidir. Çünkü yanlış beslenme başta obezite olmak üzere obezite ile ilişkili kalp-damar, diyabet, kanser türleri, tansiyon, kas-iskelet sistemi gibi hastalıkların da görülme sıklığını artırmaktadır. Günümüzde obezitenin en önemli nedeni yanlış beslenme ve sedanter yaşamdır. Doğru beslenme şekli, sağlıklı ve kaliteli bir yaşamı beraberinde getireceği unutulmamalıdır.

Sağlıklı yaşam için bunlara dikkat edin!

3 ana-3 ara öğün şeklinde beslenmeye dikkat edin
3 saatten uzun süre aç kalmayın
Kahvaltısız güne başlamayın
Günde 2 litre su tüketin
Tuz tüketimini sınırlandırın
Mevsiminde sebze ve meyve tüketin
Tüm besin gruplarından tüketin
Düzenli egzersiz yapın
Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durun

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 168
Bu Ay : 6965
Toplam : 6965

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom