Yanık Ünitesi açılacak

Malatya Turgut Özal Tıp Merkezi bünyesinde Yanık Ünitesi açılmasıyla önemli bir eksikliğin giderilmiş olacağı bildirildi.

Yanık Ünitesi açılacak Malatya Haber

Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi Yanık Merkezi Ünitesi Sorumlusu Doç. Dr. Kenan Çoban, yaptığı açıklamada, "Bugün ABD ve Kanada' da 150 den fazla, çoğu Amerikan yanık birliğince sertifikalı yanık merkezleri mevcuttur. Bu merkezlerde yanıkların acil tedavisi yanında, her türlü yanık ameliyatı, fizik tedavi ve rehabilitasyon ve psikolojik destek deneyimli bir ekip tarafından uygulanmaktadır. Yanık ünitesi yataklarından en azından iki tanesi ileri yaşam desteği için gerekli izlem ve tedavi araçlarına sahip tam donanımlı bir yoğun bakım olarak düzenlenmelidir" şeklinde belirtti.
"Turgut Özal Tıp Merkezi'nde açılacak olan yanık ünitesi bu özelliklere sahip olacaktır. Ünite içinde ağır yanıklı hastaların tedavisi tam steril alan olarak planlanan bölümde yapılacaktır. Bu bölümde ağır hastaların günlük yara bakımları hidroterapi ünitesinde yapılacaktır. Bu ünite duş panelleri olan yaklaşık bin 500 litre su alabilen yekpare çelik tank içeren ıslak zemine sahip odalardan oluşmaktadır. Merkezimizde hastalar tekli yoğun bakım kapasitesine sahip odalarda izlenecek ve merkezi bilgisayar sistemi ile tüm hastaların monitorizasyonu yapılacaktır. Tekli yanık yoğun bakım odası konsepti bugün dünyada en çok kabul gören yöntemdir. Bu şekilde bir yanık hastasından diğerine bulaş riski azalmış olmaktadır. Bu ise yanıkta en önemli sorunlardan birisi olan enfeksiyon kontrolünü kolaylaştırmaktadır" diyen Çoban, açıklamasını şöyle tamamladı:
"Yanık ünitesi içerisinde ayrıca yarı steril alanlar bulunmaktadır ki, bu kısımlarda hastanede tedavi edilmesi gereken ama yanık derecesi ağır olmayan hastalar takip ve tedavi edilecektir. Kurulacak ünitede başta Plastik Cerrahisi olmak üzere, Anestezioloji ve Reanimasyon, Enfeksiyon Hastalıkları ve Çocuk Cerrahisi Anabilim Dallarının da ortak çalışmaları ile modern anlamda yanık tedavisi verilecektir. Yanıklı hastaların diğer branşları ilgilendiren tıbbi problemleri ise hastane içi konsültasyonlarla zamanında çözüme kavuşturulacaktır. Oldukça yoğun ve zor bir grup olan yanık hastalarının tedavileri bazen aylarca sürebilmektedir. İlk amaç hastanın yaşatılması olmakla beraber, aynı zamanda yaşam kalitesinin yükseltilmesi de önemlidir. Bu noktada Psikolojik destek, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ve Sosyal çalışma bu hastaların normal hayata yeniden döndürülebilmesinde katkıda bulunabilmektedir."
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 997
Bu Ay : 16045
Toplam : 16045

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom