Kinoa Hasadı Yapıldı

Kuluncak İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Ürün Çeşitliliğinin Artırılması Projesi kapsamında Başören mahallesinde düzenlenen Tarla Gününde kinoa hasadı yaptı.

Kinoa Hasadı Yapıldı Malatya İlçe

Tarla gününe Kuluncak Kaymakamı Tolga Özdemir, Kuluncak Belediye Başkanı Mehmet Poyraz, Malatya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Selahattin Günci, Kuluncak İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mikail Ercan, Kuluncak Ziraat Odası Başkanı Hasan Yıldırım, il ve ilçe müdürlüğü teknik elemanları ile üreticiler katıldı.

Kinoa hakkında bilgi veren Kuluncak İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mikail Ercan, kinoanın kuraklık ve soğuk gibi zor çevre koşullarına uyum gösterdiğini, bu sebeple ilçede rahatlıkla yetiştirildiğini ifade etti. Mikail Ercan, kinoanın en önemli özelliğinin çok güçlü bir protein içeriğine sahip olmasının yanında birçok aminoasit, mineral madde ve vitaminleri ihtiva etmesi nedeniyle kıymetli bir tarım ürünü olduğunu, kinoa tohumlarının tahıl ve bakliyatlar gibi insan yiyeceği olarak kullanıldığını belirtti.

Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Selahattin Günci ise, kinoanın ilde yetiştirildiğini belirterek "Dekardan ortalama 200-250 kilo ürün alınabilmektedir. Kinoa tohumu 150-200 TL’ye satılmaktadır. Satış fiyatı kilosu ortalama 10 TL civarında olduğundan yetiştiriciliğine erken başlayan üreticilerimiz iyi para kazanabilir. Kinoa yetiştiriciliği yapmak isteyen üreticilerimizin il ve ilçe müdürlüklerimize başvurmaları halinde kendilerine her türlü teknik destek verilecektir” şeklinde konuştu.
Yapılan konuşmalardan sonra kinoa hasadı gerçekleştirildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 80
Bu Ay : 3878
Toplam : 3878

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom