Kurbanlık Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Malatya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, Malatya’da kurbanlık hayvan sıkıntısı olmadığını belirterek, kurbanlık alırken nelere dikkat edilmesi hususunda da bilgiler verdi.

Kurbanlık Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Malatya Haber

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala kurban kesecek vatandaşların hayvan temini konusunda tedirgin olmamaları gerektiğini söyleyen Malatya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, Malatya’da ve ülkede şu an itibariyle herhangi bir kurbanlık hayvan sıkıntısının olmadığını söyledi. Malatya’da 2014 yılı Kurban Bayramı'nda 4 bin 6 adet büyükbaş ile 14 bin 862 adet küçükbaş hayvanın kurbanlık olarak kesildiğini belirten Selvi, “Bugün itibariyle Malatya’da besilik dana adedi 26 bin, besilik küçükbaş adedi ise 60 bin civarındadır. Rakamlardan da anlaşılacağı üzere ilimizde kurbanlık amaçlı büyükbaş ve küçükbaş hayvan sıkıntısı bulunmamaktadır. Kurbanlık hayvan temini konusunda ülkemiz genelinde de herhangi bir sıkıntı yoktur" dedi.

Dini bir vecibe olan kurban kesiminde, vatandaşların dini kurallar dışında teknik ve hijyen kurallarına da dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Selvi, kurbanlık bir hayvan alınırken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda da uyarılarda bulundu. Veteriner sağlık raporu veya nakil belgesinin ilk olarak aranması gereken şartlardan biri olması gerektiğini ifade eden Selvi, “Hem büyükbaş hem de küçükbaş hayvanların kulak küpelerinin, büyükbaşların ise ayrıca hayvan pasaportunun bulunması gerekmektedir” diye konuştu.

Hayvan pasaportunda sağlıklı olduğunu gösteren koruyucu aşılarının yapılmış olması gerektiğini de belirten Selvi, “Çok zayıf, düşkün, bir veya iki gözü kör, kulakları ve boynuzları kökünden kesilmiş, dişlerinin tamamı veya çoğu dökülmüş, kuyruğu veya memesi kesilmiş olmamalıdır. Hayvanın gebe veya yeni doğum yapmış olmaması gerekir. Yüksek ateşi olan, çok genç (büyükbaş hayvanlarda 2 yaşından küçük, küçükbaş hayvanlarda 1 yaşından küçük) hayvanların satın alınmaması gerekmektedir. Sağlık yönünden belirgin belirtiler gösteren (öksürük, nefes darlığı, salya ve burun akıntısı, kötü kokulu ishal gibi) hayvanların da kurbanlık olarak alınmaması gerekmektedir. Dişi hayvanların gebe olma ihtimalleri düşünülerek kurbanlık olarak erkek hayvanların tercih edilmesi gerekmektedir” bilgilerini verdi.

Alınan kurbanlık hayvanların, ruhsatlı olarak faaliyet gösteren mezbahanelerde veya kurban hizmetleri komisyonu tarafından belirlenen kurban kesim yerlerinde kesilmesi gerektiğini de vurgulayan Selvi, kesim esnasında ehil kasapların seçilmesi, hayvana eziyet etmeden ve acı çektirmeden kesim işlemlerinin yapılmasının da gerekli olduğunu söyledi. Kesim sonucu oluşan atıkların mutlaka gömülmek suretiyle imha edilmesi ve kedi köpek gibi hayvanlara yedirilmemesini isteyen Selvi, “Ayrıca kesim esnasında etin yenilmesinde şüphe duyulduğu durumlarda kurban hizmetleri komisyonu tarafından kurban kesim yerlerinde görevlendirilen veteriner hekimlere müracaat edilerek etlerin muayenesinin yaptırılması gerekmektedir.

Tüm bu işlemlerden sonra kesilen hayvanların kulak küpeleri ve pasaportlarının kayıttan düşürülmesi amacıyla en yakın İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne getirilmesi gerekmektedir. Vatandaşlarımızın hayvan sağlığı, sevk ve kayıt işlemlerinin sorunsuz yürütülebilmesi amacıyla İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinde kurban bayramı süresince nöbetçi veteriner hekim görevlendirilmiş olup, ihtiyaç duyulduğu takdirde ilçe müdürlüklerinden bu veteriner hekimlere ulaşılması mümkün olacaktır” şeklinde konuştu.

Kurban Bayramı'nın dini vazifenin yerine getirildiği bayram özelliğinden çıkarak insan ve hayvan sağlığı açısından olumsuz durumlara ve hayvanlara eziyete dönüşmemesini temenni eden Selvi, “Tüm vatandaşlarımızın kurbanlarının kabul, bayramlarının mübarek olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 104
Bu Ay : 727
Toplam : 727

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom