7. Uluslararası Kervansaray Buluşması

7. Uluslararası Kervansaray Buluşması “Melita’dan Battalgazi’ye Tarih, Arkeoloji, Kültür ve Sanat Günleri” kapsamında Menekşe Bilgiç tarafından “Arslantepe Cam Figürleri Gösterisi” yapıldı. Gösteri, yoğun ilgi gördü.

7. Uluslararası Kervansaray Buluşması Malatya Kültür-Sanat

7. Uluslararası Kervansaray Buluşması “Melita’dan Battalgazi’ye Tarih, Arkeoloji, Kültür ve Sanat Günleri” kapsamında Menekşe Bilgiç tarafından “Arslantepe Cam Figürleri Gösterisi” MalatyaPark AVM’de gerçekleştirildi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği gösteri ilgi ile izlendi.

Burada konuşan Battalgazi Belediyesi Kültür Müşaviri Kemal Deniz, “Bugün Kervansaray Buluşmaları çerçevesinde Malatyalılarla çok büyük bir sanatçıyı buluşturuyoruz. Cumartesi başlattığımız Kervansaray Buluşmaları’ndaki etkinliklerde yok olmaya yüz tutan el sanatlarıyla ilgili geniş bir çalışma yapmıştık ve sergilemiştik. Yine Malatyalıları ‘Bin Fotoğrafta Malatya’ sergisiyle buluşturduk. Bunun yanı sıra bugünde bu etkinlik için Ankara’dan getirttiğimiz Menekşe Bilgiç hanımla Kervansaray’da yaptığımız etkinliğin bir benzerini AVM’de yaparak Malatyalılarla onu buluşturmuş olduk.

Menekşe Bilgiç hanımefendi, Ankara’da yaşayan bir sanatçı. UNESCO tarafından yaşayan Kültür Mirası olarak kabul ediliyor ve cam üfleyerek büyük bir sanat işliyor. Yaptığı eserlerin büyük bir bölümü burada sergileniyor. Bu sergilenen eserlerin birçoğu özgün, orijinal ve kendisine has, tamamının sertifikası var. Bir özellik daha var. Menekşe Bilgiç hanımefendi ilk kez bir AVM’de böyle bir gösteri yapıyor. Elindeki ürünler genellikle antika metal eşyalar üzerine 24 ayar altından cam içerisinde değerlendirilmiş ürünlerdir. Sanatçımız buraya geldikten sonra Malatya’mızda Arslantepe’nin UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesinden asıl listeye geçişi ile ilgili Battalgazi Belediyemizin yürüttüğü Sayın Selahattin Gürkan başkanımızın çok önem verdiği proje konusunda da camdan ve cam üzerine Arslantepe’deki mühürler ile diğer figürleri işleyeceği konusunda da kendisinden söz aldık. Başka dönemlerde de belki Battalgazi’mize ve Malatya’mıza misafir olacaklar” dedi.

Sanatçı Menekşe Bilgiç ise, sanatın önemine dikkat çekerek, “Festivali ve Malatya’yı çok güzel buldum. Daha önce gelmemiştim. Battalgazi Belediyesi gerçekten çok güzel bir organizasyon yapmış ve burada olmaktan da mutlu oldum. Diğer taraftan daha önce Malatya’da camın bu şekilde gösterilmemiş olması veya üretilmemiş olması, bunun da bana kısmet olması sevindirici bir durum. İtalyan Morano cam dediğimiz sıcak cam çalışması teknik olarak alev çalışmadır. Evrende her şey döner ve teklik üzerine çalışır. Ben sanat ve tasavvuf harmanlaması yapıyorum. O nedenle alevde çalışmak çok keyifli.

Tezhip müthiş bir sanat, ikisini birleştirdim ben. Alevin içinde tezhibi işledik. Onun dışında ilk defa tarz olarak antikalar üzerine çalışıyorum. Antikalar üzerine çalışmamda geçmiş kültürlerimizi konuşalım istiyorum. Hat sanatını da işin içine katmak istedim. Cam sanatını Türkiye’de de ileriye götürmek istiyorum. Yani var olanları kullanmaktan ziyade birçok dünyaca ünlü sanatçıdan eğitim aldım, pek çok teknik öğrendim. Fakat öğrendiğim tekniklerle kendi tekniklerimi de buna dahil ederek yeni çalışmalarla Türk motiflerini ve Osmanlı tarzını cama aktarmış oldum.

UNESCO somut olmayan kültürel miras taşıyıcısıyım, bu Kültür Bakanlığı'nın verdiği bir belge. Tezhibi işledikten sonra Bakanlığa müracaat ettim ve onaylandı. Malatya’nın bende özel büyülü bir tarafı var. Biraz enerjilerle ve rakamlarla yaşam koçluğuyla da ilgileniyorum. Tabi tasavvuftan bahsettim harmanlıyorum. 4 kapı 40 makamdır Malatya bana göre. Dedim ateşi yakalım, ikinci kapı ateşi simgeler. İkinci kapı açılsın ardından öbürleri gelir diye bir niyetle geldim” diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 61
Bu Ay : 796
Toplam : 796

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom