"İlaç Krizi Kapıda"

Malatya Eczacılar Odası Son günler de sağlıkçılara karşı artan terör olaylarını kınadı.

Malatya Haber

Eczacılar Odasında Açıklama Yapan Başkan Tahir Özelçi şunları Söyledi: 

‘’Diyarbakır Eczacı Odası eski yönetim Kurulu üyesi AK Parti Gençlik Kolları eski başkanı Eczacı Yunus Koca dün Diyarbakır ilimizde meslektaşımızın eczanesinin önünde hunlarca saldırıya uğramış ve katledilmiş ve şehit düşmüştür. Yine aynı şekilde Diyarbakır'ın Kulp İlçesindeki toplum sağlığı merkezinde doktor arkadaşımız Dr. Abdullah Birol yol kesen hain terör örgütü tarafından saldırıya uğramış ve şehit edilmiştir. Ülkemizde son zamanlarda Askerimizi, polisimizi doktorumuzu ve eczacımızı hedef alan şiddeti, tehdidi, hain ve kahpece yapılan saldırıları nefretle kınıyoruz.

Eczacı meslektaşımız Eczacı Yunus Koca' ya ve Doktor Arkadaşımız Abdullah Birol’a Allahtan rahmet kederli ailelerine sabır ve başsağlığı diliyoruz. Ülkemiz bu kaotik ortamdan geçerken Eczacılık mesleği ve meslektaşlarımızın da bir kaosa sürüklenmekte, karanlık günler geçirmekte, eczanelerimiz yangın yerine dönmektedir. 7 gün 24 saat ülkemizin en ücra köşelerinde fedakarca görev yapan ve yaşatmak için yaşamak isteyen eczacılarımızın ekonomileri her geçen gün bozulmakta meslektaşlarımızın çığlıkları ta Somali de duyulmaktadır.'’

İLAÇ KRİZİ KAPIDA

Kanser ilaçları ile ilgili değerlendirmede bulunan Özelçi, SGK ile TEB arasındaki protokol sürecinin dolmak üzere olduğunu vurgulayarak, ‘’Hepinizin malumu Kanser ilaçları eczanelerimizden alınıp hastanelere verilmiştir. Eczanelerimiz ekonomik olarak kayba uğratıldığı gibi eski SSK mantığına dönülerek hasta mağduriyetleri de had saf faya ulaşmış, hastalar ilaca ulaşamaz duruma gelmiştir. Yine hastaların ilaca ulaşamayacağı daha vahim bir sorun kapımızda bizleri beklemektedir. Temmuz 2015 tarihi ile biten ama 01 Ekim 2015 tarihine kadar uzatılan hastaların ilaçlarını serbest eczanelerden alımına yönelik SGK ile TEB arasındaki protokol süreci dolmak üzeredir.
Türk Eczacıları Birliği tarafından hazırlanan bir taslak protokol Sosyal Güvenlik Kurumu yetkililerine sunulmuş ve hiç bir yanıt alınamamıştır. Eğer süreç böyle devam ederse 1 Ekim 2015 tarihinden itibaren hastalarımız ilaçlarını fatura karşılığı eczanelerden almak ve bedelini nakit ödemek zorunda kalacaklarıdır. Sosyal Devlet İlkesiyle bağdaşmayan ve hiç de istemediğimiz hasta mağduriyetlerinin yaşanmasına yol açacak bu durumun önüne geçilmesi için bir an önce, eczacılarımızın ekonomik taleplerinin de karşılandığı bir protokolün Sosyal Güvenlik Kurumu ve Türk Eczacıları Birliği arasında imzalanması ve hayata geçirilmesi vazgeçilmez talebimizdir’’ dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 739
Bu Ay : 6823
Toplam : 6823

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom