Stratejik Gürültü Haritası Çıkarıldı

Malatya Büyükşehir Belediyesi, gürültü kirliliğini önlemek ve en aza indirgemek için stratejik gürültü haritası çıkardı.

Stratejik Gürültü Haritası Çıkarıldı Malatya Haber

Malatya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, TÜBİTAK (MAM) ile protokol imzalayarak, bir yıl süren stratejik gürültü haritasına ait bilimsel çalışmalarını tamamlandı. Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği'nde yer alan Stratejik Gürültü Haritalama Esas ve Kriterleri kapsamında hazırlanan proje ile 20 Mart 2014 tarih itibariyle Malatya Büyükşehir Belediyesi sorumluluk sınırları içerisinde yer alan karayolları, demiryolları, eğlence yerleri ve endüstri tesislerinden kaynaklanan stratejik gürültü haritaları hazırlandı.

Hazırlanan gürültü haritası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından kabul edilmiş olup, kamuoyunun bilgilendirilerek, harita kurum, kuruluş ve vatandaşların erişimine de sunulacak.
Gürültü haritaları, faydalanıcılar ve kamu yararı açısından; maruz kalınan gürültünün stratejik tahmini ile birlikte verilmesinde, maruz kalınan gürültü hakkında yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde kamuya ve karar veren mercilere bilgi verilmesinde, belediyelerin izin, ruhsat kriterlerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın AB uyum sürecinde uluslararası taahhütlerinde, çevre düzeni planları, nazım imar planları, imar planları, eylem planlarının geliştirilmesinde, gürültü denetimi açısından gerekli önlemlerin belirlenmesinde, kent planlamalarına, özellikle ulaşım planlamasına hizmet edecek veri seti oluşturmasında kolaylık sağladı.

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından atılacak adımlarda ve alınacak kararlarda hazırlanan harita önemli bir veri bankası tabanı oluşturuyor. Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından veri bankası oluşturulma çalışmaları ise devam ediyor.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Çevre Koruma Şube Müdürlüğü tarafından saha çalışmalarında tespit edilen noktalarda anlık ve günlük ölçümler yapıldı. Ayrıca kavşaklarda araç sayımları ile birlikte 3 zaman dilimde trafik yoğunluğu tespit edilmiş, demiryolları eğlence ve sanayi bazında ölçümler yapıldı. Yapılan ölçümler ve veriler harita üzerinde katmanlar halinde işlendi. Hazırlanan gürültü haritaların değerlendirilmesinde; çevre düzeni planlarının hazırlanması aşamasında, hazırlanan gürültü haritaları sonuçları ile gürültü unsuru göz önünde bulundurularak ileride oluşabilecek gürültü problemleri büyük oranda, planlama aşamasında önlenmiş olacak.

Gürültü haritaları, gerekli kontrol tedbirlerinin alınması gereken alanların belirlenmesini sağlıyor. Bu yolla, herhangi bir noktadaki gürültü kaynağının oluşturduğu gürültü seviyesi hakkında, kamuoyunun bilgilenmesi temin edilecek ve harita kurum, kuruluş ve vatandaşların erişimine de sunulacak. Stratejik Gürültü Haritası Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği gereğince hazırlanması gereken eylem planlarına ışık tutacak. Mevcut harita, Büyükşehir Belediyesi statüsünde revize edilerek, gürültü eylem planı hazırlanacak.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 781
Bu Ay : 7578
Toplam : 7578

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom