Çatıya Çıkıp Eylem Yaptılar

Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde yapımına devam edilen ortaokul inşaatında çalışan taşeron işçiler, yaklaşık 7 aydır maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle çatıya çıkıp eylem yaptı.

Çatıya Çıkıp Eylem Yaptılar Malatya Haber

2013 yılında İl Özel İdaresi tarafından ihaleye çıkarılan, Bostanbaşı Ortaokulu inşaatında çalışan yaklaşık 50 taşeron işçisinden 20’sı, maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle çatıya çıktı. Çatıya çıkarak eylem yapan işçileri, emniyet görevlileri ve müteahhit firmanın avukatı ikna etmeye çalıştı. 20 aydır okul inşaatında çalıştığını ancak son 7 aydır maaşını alamadığını ileri süren Mahmut Tuğrul, “Taşeron firma bize 7 aydır, müteahhitten para alamadığını söyledi ve bize para vermedi. Taşeron firma ise kaçıp gitti. Müteahhit firma da parayı taşerona verdiğini ve bizleri tanımadığını söyledi. Biz çalıştığımızın paranın verilmesini istiyoruz” dedi.

Eylem yapan işçilerin temsilcisi Nurullah Demir ise, “Bazı arkadaşlarımız 7-8 aydır maaşlarını alamamış, bugüne kadar hep oyalanmışlar, ‘Bu ay vereceğiz, diğer ay verilecek’ denmiş, işçiler de işinden olmamak için işlerine devam etmişler. Ramazan Bayramı’nın arifesinde arkadaşlarımızın cebine 3-5 kuruş sıkıştırıldı, bayram sonrası paraların verileceği söylendi. Öğrendiğimiz bilgilere göre taşeron firma paraları alıp kaçmış. Taşeron firma işe başlarken, ana firmaya teminatlar verdi. Daire, dükkan ve tapu teminatları var. Bizim hesaplarımıza göre, var olan bu teminatlar işçilerin borcunun ödenmesine yetiyor. Taşeronun 1 milyon 400 yüz bin TL’lik bir teminatı söz konusu. Çalışanların alacağı ücret ise 700 bin TL. Ana firma da taşeronun kendisine borcu olduğunu, önce kendi borcunu tahsil edeceğini söyledi. Kimse bize kesin bir şey söylemiyor, bu yüzden biz de bu eylemi yaptık. Burada eylem yapan her bir insanın 15 bin lira alacağı var. Müteahhitle beraber şikayet başvuruları yapılacak, bilirkişi heyeti gelecek, herkesin alacağı tespit edilecek. Alacaklarımızı ne zaman alacağız, bunun garantisini istiyoruz” sözlerini kaydetti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 21
Bu Ay : 5922
Toplam : 5922

Son Eklenen Firmalar

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI

Lojman Taksi

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom