Kaçak Seyahat Acentelerine Denetim

1618 sayılı Seyahat Acenteleri ve Seyahat Acenteleri Birliği Kanunu uyarınca, kaçak seyahat acenteliği ve belgesiz rehberlik faaliyetini önlemek amacıyla denetimler başlatıldı.

Kaçak Seyahat Acentelerine Denetim Malatya Haber

Valilik tarafından oluşturulan bir komisyon tarafından şehrin muhtelif yerlerinde denetimler başladı. Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Turizm Şube Müdürü Ali Cengiz başkanlığındaki komisyon, Kültür ve Turizm Müdürlüğü personeli, Vergi Dairesi yetkilisi, emniyet yetkilileri ve Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Fırat Bölgesel Yürütme Kurulu temsilcisinden oluşuyor.

TÜRSAB Fırat Bölgesel Yürütme Kurulu Temsilcisi Ufuk Baran, ilgili kanun hükümlerine göre bir seyahat acentesinin, “Kar amacı ile turistlere turizm ile ilgili bilgiler vermeye, paket turları ve turları oluşturmaya, turizm amaçlı konaklama, ulaştırma, gezi, spor ve eğlence hizmetlerini görmeye yetkili olan, oluşturduğu ürünü kendi veya diğer seyahat acenteleri vasıtası ile pazarlayabilen ticari kuruluş” olduğunu belirtti. Baran, “Turizm hizmeti alan vatandaşlarımızın belgesiz tur düzenleyen, belgesiz rehberlik hizmeti sunan işletme ve kişilerden uzak durması gerekmektedir. Bu tür faaliyetlerde bulunanlar çeşitli cezai müeyyidelerle karşılaşırken, yasadışı hizmete para ödeyen vatandaşlarımız da mağduriyet yaşayabilir” dedi.

Baran, denetimlerin sadece kaçak faaliyetlerle sınırlı olmadığını belirterek, “Turu yapan veya ilgili hizmeti sunan işletme belgeli dahi olsa bazı kriterlere uymak zorunda. Bu hükümler yasada açık biçimde belirtilmiş. Acente bu hükümlere uymadan tur düzenliyorsa bunun da cezaları mevcut. Tüm bunlar turizmde hizmet kalitesini yükseltmek ve hizmeti alan müşterinin mağdur olmaması adına yapılan denetimlerdir. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü ve Maliye yetkilileriyle uyum içerisinde çalışıyoruz. Bu denetimlerin Malatya turizmi açısından yararlı olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 1025
Bu Ay : 1208
Toplam : 1208

Son Eklenen Firmalar

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI

Lojman Taksi

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom