Kursiyerlere Sertifikaları Verildi

İŞKUR, KOSGEB ve Yeşilyurt Belediyesi tarafından imzalanan Girişimcilik Eğitim protokolü kapsamında açılan kurslara katılan ve kursları başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifikaları verildi.

Kursiyerlere Sertifikaları Verildi Malatya Haber

Malatya Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR), KOSGEB ve Yeşilyurt Belediyesi arasında 20 Mayıs tarihinde imzalanan Girişimcilik Eğitim protokolüne istinaden iş fikri olan ve kendi işyerini kurmak isteyen 50’si engelli olmak üzere tam 400 kişiye girişimcilik eğitimi verildi. Eğitimler 16 grup olarak düzenlenmiş olup, kursiyerler 9 fiili gün eğitime tabi tutuldu. Eğitim sonucunda kursa katılan 379 kişiden 362 kişi mezun oldu ve Girişimcilik Belgesi almaya hak kazandı. Bu 362 kişiden 203 erkek, 176 kişi ise kadınlardan oluşmaktadır. Kursu başarı ile tamamlayan kursiyerlere sertifikaları Malatya Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle takdim edildi.

Törende konuşan İŞKUR Malatya İl Müdürü Vahap Toman, “Kursiyerlerimiz 30 bin TL hibe ve isterlerse 70 bin TL kredi olmak üzere 100 bin TL’lik bir desteği kullanarak, işyerlerini açmak için iş planları ve sertifikaları ile KOSGEB’e başvurarak destek alabilecekler. Ayrıca kursiyerlerimiz arasında sertifika almaya hak kazanan yaklaşık 50 engelli vatandaşımız KOSGEB ile beraber İŞKUR’a da kendi işyerlerini açmak için destek başvurusunda bulunup İŞKUR’un hibe desteğinden faydalanabilirler. İŞKUR, yüzde 40 ve üzeri engelli raporu bulunan ve girişimcilik sertifikası sahibi engellilere yönelik hibe desteği sunmaktadır.

Destek kapsamında kendi işyerini açmak isteyen engelli vatandaşlarımız proje başvuru formunu doldurup belirtilen zaman dilimlerinde başvurdukları takdirde, projeleri uygun görülür ise kuruluş işlemleri için 2 bin TL, işletme giderleri için 4 bin TL ve kuruluş desteği için 30 bin TL olmak üzere 36 bin TL’lik hibe desteğine hak kazanabileceklerdir. Girişimcilik sertifikası almaya hak kazanan vatandaşlarımızı tebrik ediyor ve hayallerindeki işi kurmalarını umut ediyoruz. İŞKUR olarak, iş arama ve iş kurma sürecinde yanında olduğumuz vatandaşlarımızın işyerlerini kurduktan sonra da yanlarında olmaya ve destek olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Programda konuşan Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat da, “2023 hedefleri için devlet ve kamu olarak en önde koşturup yol gösterici olmalıyız fakat özel teşebbüsün adım atması gerekiyor. İŞKUR ve KOSGEB ile sürekli uyumlu çalışarak, yapılan çalışmalara destek veriyoruz. Her iki kurumunda çalışmaları çok faydalı bir seviyede ilerlemektedir. Bu kurumlarımızın açtığı kurslardan verilen desteklerden kaç kardeşimiz bu durumdan istifade eder ve harekete geçerse Malatya ve Yeşilyurt için bir kazanç teşkil eder” ifadelerini kullandı.

KOSGEB Müdürü Murat Seki ise, “Girişimcilik büyüyen ekonominin lokomotifi gibidir, biz de Türkiye olarak bu gücün farkındayız. 2009 yılından itibaren bu gücü en iyi şekilde değerlendirmek ve kullanmak için ciddi adımlar attık. KOSGEB olarak girişimciliği teşvik ediyoruz, destekliyoruz. 2010 ile 2015 yılına kadar 5200 girişimcimiz bu eğitim programlarına katıldı, 500 girişimci kendi işyerlerini kurdu. Malatya’da ise iş gücü potansiyelinin çok iyi olduğunu görüyoruz ve bunu destekleyecek bütün çalışmalarda yer almaya gayret ediyoruz” sözlerini kaydetti.
Konuşmalardan sonra Uygulamalı Girişimcilik Kursu’nu başarıyla tamamlayan kursiyerlerin sertifikaları teker teker dağıtıldı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 175
Bu Ay : 1704
Toplam : 1704

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom