Darende Güreşlere Hazır

Geleneksel 62. Zengibar Karakucak Güreş ve Kültür Festivali hazırlıkları tamamlandı.

Darende Güreşlere Hazır Malatya Spor

30 Ağustos 2015 günü gerçekleştirilecek olan festival öncesi Darende Belediye Başkanı Dr. Süleyman Eser, bir basın toplantısı düzenleyerek çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Güreşin insanlık tarihi kadar eski bir ata sporu olduğunu ifade eden Başkan Eser, “Güreşte dünya çapında bir çok madalyalar aldığımız için spor dallarında en ileri gittiğimiz dallardan biridir. Ülkemizde bir çok yerde güreşler yapılmaktadır. Bunlardan en meşhur olanı ise Kırkpınar’dır. Darende ise Doğu’nun Kırkpınarı olarak bilinmektedir” dedi.

Darende’nin bir çok etkinliğe öncülük ettiğini kaydeden Eser, ata sporu olan güreşte de önemli festivallere imza attıklarını söyledi. Güreşin tarihinin büyük taarruza kadar dayandığını ve bu nedenle de her yıl 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda bu etkinliğe ev sahipliği yaptıklarını dile getirdi. Güreş sporunun Darende’de 1953 yılında Gençlik Kulübü’nün kurulması ile aktif hale geldiğini ifade eden Eser, “Bu yıl 62’sini gerçekleştireceğimiz güreşlerde, en üst düzeyde ve en üst seviyede derece yapmış güreşçilerimiz minderde yer alacaktır” ifadelerini kullandı.

Başkan Eser, “Güreş ve Kültür Festivalimizin tertiplenmesinde Spor Toto, Malatya Büyükşehir Belediyesi, Darende Kaymakamlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığımızın katkıları çok. Etkinlikleri, en güzel şekilde halkımızın huzurunda gerçekleştireceğiz” dedi.

Ülkede son zamanlarda artan terör olayları ile birlikte bir çok şenliğin iptal edildiğini hatırlatan Eser, “Bizim güreşimiz ata yadigarı olduğu için, biz bu etkinliği iptal etmedik yine halkımıza bu hizmeti coşkuyla sunacağız. Burada eski kahramanlıklarımızın en güzel örneğini ve güreşimizi sergilemiş olacağız. Tüm halkımızı özellikle hemşerilerimiz güreşlere davet ediyoruz” diye konuştu.

Başkan Eser’in basın toplantısında Darendespor Kulübü Başkanı Fatih Kumtepe ile Güreş Antrenörü Muhammet Mercimek’te hazır bulundu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 325
Bu Ay : 5519
Toplam : 5519

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom