Suriyelilere İş İmkanları Sağlanıyor

Suriye’de yaşanılan iç savaştan kaçarak, Türkiye’ye sığınan Suriyelilerden bazıları iş yeri açarak bazısı ise buldukları iş yerlerinde çalışarak hayata tutunmaya çalışıyorlar.

Suriyelilere İş İmkanları Sağlanıyor Malatya Yaşam-Sağlık

Savaştan kaçan Suriyeli Türkmen veteriner Ruknettin Kahyalı da Malatya’da hayırsever bir iş adamının desteği ile mesleğini devam ettiriyor.

Suriyeli mültecilere Malatyalılar sahip çıkıyor, ekmeğini onlarla paylaşıyor. Süt inekçiliği tesisi olan Ahmet Coşut, tesisinde Suriyeli Ruknettin Kahyalı’ya iş imkanı sağladı. Suriye’de veteriner olarak çalıştığını söyleyen Ruknettin Kahyalı, “Suriye’de çıkan iç savaş ve IŞİD tehdidi sonrasında topraklarımızı terk etmek zorunda kaldık. Ben Türkiye’ye geldim, burada Malatya’da Beydağı Konaklama Tesisleri’nde bir süre kaldım. Daha sonra çalışmak için kamptan ayrıldım” dedi.

Süt inekçiliği tesisinde kendisine iş imkanı sağlayan Ahmet Çoşut’a teşekkür eden Kahyalı, 2 çocuğunun ve eşinin halen kampta kaldığını, kendisinin ise tesiste çalıştığını ve Malatya’da olmaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi.
Ruknettin Kahyalı, “Türkiye bizim ikinci vatanımız oldu” dedi.

Tesisinde 3 Suriyeli çalıştırdığını dile getiren Ahmet Çoşut ise, “Ensar ve muhacir ilişkisi içerisinde birbirimize yardımcı oluyoruz. Ruknettin Kahyalı, tesisteki hayvanlarla ilgileniyor ve hayvanların sağlıklarını kontrol ediyor. Kendisinden ve yaptığı işten çok memnunum” diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 682
Bu Ay : 5876
Toplam : 5876

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom