Artık Böğürtlen Yiyebilirsiniz

Malatya Valiliği Meyveciliği Geliştirme Projesi kapsamında Battalgazi İlçesinde 2013 yılı ilkbahar döneminde tesis edilen böğürtlen bahçesi meyvelerini vermeye başladı.

Artık Böğürtlen Yiyebilirsiniz Malatya Haber

Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Selahattin Günci, Battalgazi İlçesine bağlı Hatunsuyu Mahallesi'nde 2013 yılı ilkbahar döneminde 7 dekarlık alana böğürtlen bahçesi tesis edildiğini belirtti. Chester ve Jumbo böğürtlen çeşitlerinin ekildiği bahçede sulama, telli terbiye sistemi ve fide alımlarının 30 bin 740 TL’ye ihale edildiğini belirten Günci, bunun ise yüzde 50’si olan 15 bin 340 TL’sinin Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından finanse edildiğini aktardı.

Böğürtlen bahçesinde dekardan ortalama bin ile bin 200 kilogram verim beklendiğini belirten Günci, “İlk hasadı Temmuz ayında gerçekleştirilerek elde edilen ürün, İlimizde faaliyet gösteren bir reçel fabrikasında değerlendirilmektedir. Yapılan bahçe kurulumu sonucunda böğürtlen üretiminin İlimizde ekonomik olarak gerçekleştirilebildiği, pazar değerinin olduğu ve üreticilerimize ek gelir getirecek bir ürün olduğu görülmüştür. Böğürtlen üretimi yapmak isteyen üreticilerimizin teknik destek ve bilgi almak için müdürlüğümüze başvurmaları yeterlidir” dedi.

Meyve özellikleri yönünden üzümsü meyveler grubunda yer alan böğürtlenin dünyada ılıman iklim bölgelerinde geniş yetişme alanına sahip olduğu belirtilirken, böğürtlenin Türkiye’de bol miktarda bulunan bir kır meyvesi olduğu dile getirildi. Birçok faydası bulunan böğürtlenin diğer meyveler kadar tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilirken C vitamini yönünden zengin bir meyve olan böğürtlenin içeriğinde bulunan siyanidin adlı maddenin tümör oluşumunu önlediği ve kan basıncı ile tansiyonu da düzenlediği belirtiliyor. Kolestrol seviyesini de düşüren böğürtlenin ayrıca antioksidan oranı yüksek olması nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve yaşlanmaya karşı koruyucu etki gösterdiği de bilimsel olarak biliniyor.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 1057
Bu Ay : 5947
Toplam : 5947

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom