Zabıta Personeline Seminer Verildi

Battalgazi Belediyesi Zabıta Müdürlüğü personeline yönelik hizmet içi eğitim semineri düzenlendi.

Zabıta Personeline Seminer Verildi Malatya Eğitim

Seminere katılan Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Zabıta teşkilatının olmazsa olmazı disiplindir” dedi.
Battalgazi Belediyesi Zabıta Müdürlüğü personeline yönelik düzenlenen hizmet içi eğitim semineri, Battalgazi Belediye Meclisi Toplantı Salonu’nda yapıldı. Toplantıya, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Belediye Başkan Yardımcısı Abdulvahap Şerefhanlı, Zabıta Müdürü Ali Aydoğan ve Zabıta Müdürlüğü personeli katıldı.
Burada konuşan ve Zabıta teşkilatının önemine dikkat çeken Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Zabıtanın tarihçesine bakıldığında İslam Devleti’nde sosyal hayata yön veren ihtisap teşkilatıdır. İhtisap ise hesaba çekmek demektir. Bu göreve bakan kişilere de müntesip denilmektedir. Yani zabıta anlamındadır.

Bu görevi Peygamberimiz döneminde de ilk yapan kişi ise adil ve adaletli olması hasebiyle karşımıza Hz. Ömer (r.a) çıkmaktadır. Şu an yaptığınız iş Peygamberimiz döneminde aşere-i mübeşşere ile müjdelenen Hz. Ömer (r.a)’ın görevini yapıyorsunuz. Bunun için adil ve adaletli olmak durumundayız. Adil ve adaletli olmak davranışla veya sözlerle tek bir unsurla olması mümkün değil. Duruşunuz, oturuşunuz, hareketiniz, giyiminiz, kuşamınız, birbirlerinize olan hitabetiniz ve vatandaşa olan hitabetiniz önemli unsurlardır. Bir kere gerçek hayatta kendinizi nasıl değerlendirirsiniz? Ben geçen bir arkadaşınızla beraber il dışında bir yere gittik. Orada bir zabıtanın bir başkasına bağırarak o bölgenin yöresel diliyle çağırdığını gördüm. Bunlar bize yakışan davranışlar değil.

Zabıta teşkilatının olmazsa olmazı disiplindir. Yani hükümetin iki teşkilatı vardır. Yerel kolluk kuvvetleri ve genel kolluk kuvvetleri. Genel kolluk kuvvetleri dediğimiz merkezi iradenin kolluk kuvvetleri polislerdir. Yerelin kolluk kuvvetleri de zabıtalardır. Yani sizlersiniz. Polis teşkilatı nasıl ki disiplini yitirirse, toplumdaki hizmet adalet ve dengeler bozulursa, belediye teşkilatının kolluk kuvvetleri olan zabıta teşkilatı da bu dediğimiz dengeleri yitirdiği anda toplumun dengesi bozulur” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 593
Bu Ay : 4037
Toplam : 4037

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom