Engelli Merkezi İçin Start Verildi

Battalgazi Belediyesi, Engelsiz Park ve Yaşam Merkezi Rehabilitasyon merkezi için Engelli dernekleri ve aileleri ile istişare toplantısı gerçekleştirdi.

Engelli Merkezi İçin Start Verildi Malatya Haber

Tandoğan mahallesinde yaklaşık 10 dönümlük alana kurulması planlanan rehabilitasyon merkezi için Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, engelli dernekleri ve aileleriyle bir araya geldi. Toplantıya Doğanşehir Belediye Başkanı Vahap Küçük, Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, Battalgazi Belediye Başkan Yardımcılarından Muzaffer Karakuş, Nevzat Aslan, Mustafa Sayın ,Malatya Beyaz Ay Derneği Genel Sekreteri Kazım Aydoğan, Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Mehmet Beyazıt ve çok sayıda engelli aileleri katıldı.

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, sehir merkezinde 10 dönümlük bir alanda Engelli Merkezi oluşturmak için proje hazırlığı içinde olduklarını belirterek yapılacak engelli merkezi hakkında konuştu. Gürkan “Toplantıyı düzenlemekteki temel amaç, Malatya’daki engelli derneklerinin bölünmüşlüğünü ve bu bölünmüşlüğün akabinde oluşan fikir düşünce ve temennilerinin ilgili mercilere anlatılıp aktarılamaması ve engellilerle ilgili gerekli düzenlemelerinin yapılmaması olarak karşımıza çıkması. Arif kimdir diye sorsalar başına gelen ariftir derler. Engelli ailesi olmak bir imtihandır. Bu imtihanı iyi vermemiz gerekir.

Aynı zamanda toplumda duyarlılık denilen sosyal toplum olgusu olarak tabir ettiğimiz ve yaşayan bir fert olarak etrafımızdaki olaylara kayıtsız kalmamamız noktasında hem manevi anlamda inançlarımız gereği, hemde bir insan olarak gereken ilgi ve alakayı göstermemiz gerekiyor. Bu normal bir insan için gereklidir. Kaldı ki biz bir Belediye Başkanıyız. Belediye başkanı olarak şehrimizde yaşayan tüm insanların dertleriyle sıkıntılarıyla ilgilenerek o dert ve sıkıntıları elimizden geldiği kadar çözmemiz gerekmektedir.

Biz bu duygu ve düşünce içerisindeyiz. Belediyemiz yeni bir belediye. Bizim belediyecilik anlayışımız sadece hizmet belediyeceliği, yani alt yapı üst yapı, kaldırım, park bahçeler ve çevre olgusunun ötesinde sosyal belediyeciliğin temelini oluşturacak ve temelle hem kendi ilçesinde hemde bölgesinde örnek çalışmalara imza atacak bir ekiple birlikte çalışmak istiyoruz. Ekibimize bu konuda gerekli talimatları verdik. Ekibimize engelli kardeşlerimize mekan olabilecek ve onların ihtiyaçlarını giderebilecek bir mekan oluşturmamız gerekiyor. Arkadaşlarımız yaptığı çalışmadan 10 dönüme yakın şehir merkezinde bir yer ayarlandı. Oranın engelli merkezi olması yolundada zihnimizde kurguladığımız fikrin tam isabet ettiği kanaati oluştu. Yine Samsun'da denizin doldurularak yapılan engelli merkezini ziyaret ettim. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı sağolsun engelli merkezinin projesini bizlere gönderdi.

Bizim kendi mimarlarımız da kendi çalışmalarını bize sundular. Toplantının amacı projemizi sizlerle paylaşarak, bizim bilmediğimiz sizlerin düşünce, fikir ve önerileri bizim için önemlidir. Projede sizlerin de fikri boyutta bizlere katkılarınızı öğrenmek istiyoruz. Sizleri bu zamana kadar susturmuş olabilirler ancak bizler gerçekten sizlerin fikirlerini ve düşüncelerini alarak çalışmalarımızı sizin talepleriniz noktasında geliştirmek istiyoruz.

Sizlerin düşünceleri bize ilham kaynağı ve yol haritası olacaktır. 3 ay içinde projesi ihalesi ve sair bürokratik düzenlemeleri yapılarak önümüzdeki yıl bu projemizi bitirmek için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bölgeye hitap edecek bir merkez olması yolunda tüm çalışmalarımızı yapmak istiyoruz. Bismillah diyerek çıktığımız bu yolda iki belediye başkanımız var. Biri Doğanşehir Belediye Başkanı Vahap Küçük. Ki biliyorsunuz hayır yapmayı çık sever. Gene Arapgir Belediye Başkanımız Haluk Cömeroğlu da hayır işlerini çok severler. Arkadaşlarımızın niyetlerinin halisane olduğunu biliyorum. Buradaki toplantıya katılımınızdan dolayı sizlere teşekkür ediyorum. Ve tekrar belirtiyorum lütfen düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin diyorum"dedi.

Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu da, "Çok hassas bir konu üzerinde toplumu kucaklayan geleceğe taşıyan küskünlükleri geride bırakıp huzur ve barışın ortamını sağlayan çok güzel bir projenin üzerinde bulunuyoruz. Ben emeği geçen başta Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan'a ve ekibine teşekkür ediyorum. Kültür mirasına kültür mirasınında tarih boyutuna eğilen Battalgazi Belediyesi Başkanı Selahattin Gürkan ve ekibi ile yeni bir çığır açmakta.ve sonuna kadar destekleyeceğiz" diye konuştu.

Malatya Beyaz Ay Derneği Genel Sekreteri Kazım Aydoğan ise, "Battalgazi Belediyesi Başkanı Selahattin Gürkan ve ekibine sonsuz teşekkür ediyorum. Rehabilitasyon merkezi anlamında dernek olarak Battalgazi Belediyesi Mimar arkadaşlarımıza her konuda yanında olacağımızı bildirmek isterim."ifadelerini kullandı.

Bedensel Engelliler Dernek Başkanı Mehmet Beyazıt ise, yaklaşık 15 yıldır Battalgazi Belediye Başkanı Gürkan'ı hizmetlerinden dolayı takip ettiğini belirterek," 15 yıldır takipçinizim hizmetlerinizden. Yaklaşık 3 sayfalık bir sunum hazırladım. Bu sunumda genelde yaşam merkezlerinin dinamikliğini ve sürekliliğini korumak, sürdürebilirliğini korumak adına birçok kurumsal yapının da bu projede bulunması gerektiğini düşünüyorum. Bu güzel projede derneğim olarak her daim yanınızdayım" dedi.

Engelli ailesi olarak Nezaket Yoldaş ise, "Bu güzel proje için çok teşekkür ediyorum. Bu toplantının halka açık olmasını da arzu ederdim, engellilerin hafife alınmaması için. Oğlum otistik olduğu için bu tür ailelerin daha çok kıyıda köşede kaldıklarını görüyorum. Ben isterdim ki oğlumun havuza gitmesini yüzmesini. Nitekim otistik olduğu için kimse ilgilenmiyor ve hep ben ilgilenmek zorunda kalıyorum. Özel eğitimcilerin olması da çok önemli. Engelli aileler için çok ama çok önemli bir proje. Geride kalmış engelli aileler mevcut. Bu aileler için bu proje çok önemli. İnşallah hayırlara vesile olur" dedi.

Görme Engellileri Rehber Öğretmeni Nurettin Kaplan ise, "Doğrusunu isterseniz unutulduğumuzu hissettiğimiz Battalgazi'de hatırlanmak harika. Biz çok mutlu olduk. Konunun içeriği duyduğumda heyecanlandım. Bu tür projelerde engeller mutlaka olacak ama bu güzel projeyi hep birlikte ayağa kaldıracağımıza inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 468
Bu Ay : 4266
Toplam : 4266

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom