İspendere İçmeleri Malatya'nın Ayıbı

Malatya İspendere (Köyü) Kaplıcası, sadece bekarlara hitap eder durumda olduğundan, ailece kalınabilecek yeni bir otel yapılmalı, piknik alanı yatak, ocak görüntüsünden kurtarılmalı, şişeleme olanağı araştırılmalı, profesyonelce işletilmeli.

İspendere  İçmeleri Malatya'nın Ayıbı Malatya Kültür-Sanat

 

Malatya Barosu Önceki Başkanı Türkiye Avukatları Başkan Yrd.Av. Selahattin Sarıoğlu, Malatya İspendere Şifalı içmelerin yakışır şekilde bir ortam oluşturularak değerlendililmediğine dikkat çekti. 

İSPENDERE'DE ŞİFA VAR HASTANIN HABERİ YOK/BU EŞSİZ DOĞA VE KAPLICA ALANI TABİAT PARKI OLSUN

Av.Selahattin Sarıoğlu yaptığı değerlendiemede, " Resmi bilirkişilerce birçok derde deva olduğu rapor edilmiş olan Malatya İspendere (Köyü) Kaplıcası, merkeze 20 Km. yakınlıkta ve eşsiz doğa güzellikleri içinde bulunmasına karşın ne yazık ki Malatya ve çevre için gereken verimliliği sağlamadığı gibi şifa arayan yurttaşlarımızı da nimetlerinden yoksun bırakmaktadır.

Sağlık Bakanlığı Tıbbi Değerlendirme Kurulu,  İspendere Kaplıca suyuyla ilgili hazırladığı 13.4.2005 tarihli raporda, suyun kükürt, bikarbonat ve karışık termomineralli  özellikler içerdiğini; ısıtılarak banyo kürü yapılması halinde, romatizmal, eklem ve yumuşak doku hastalıklarında, kronik bel ağrılarında, ortopedik operasyonlar, beyin, sinir cerrahisi sonrasında uzun süre hareketsiz kalınma durumlarında, spor yaralanmalarında, nörolojik rahatsızlıklarda  tamamlayıcı tedavi olarak uygulanabileceğini belirtmiştir.

Resmi Kurul ayrıca suyun, bikarbonat içermesi nedeniyle, içilmesiyle mide ve bağırsak hastalıkları ve üriner yolu taş olgularında tamamlayıcı tedavi olarak uygulanabileceğini imza altına almıştır.  Kaplıcanın, halk arasında 'İçme' olarak bilinmesi ve adlandırılmasının nedeni bu özelliğidir. Ancak bu 'adın', çok işlevli suyun yararlarının sadece bir bölümünü anlatıyor olması nedeniyle kullanılmaması gerekir.

Büyükşehir olunmadan önce İl Özel İdaresi, şimdi Battalgazi Belediyesi mülkiyeti ve yönetiminde olan Kaplıcaya, otel, kamp odaları, wc, lavabolar,güneş enerjisi ile ısıtılan suyla sıcak banyo odaları, mescit, piknik alanı, alışveriş yeri, oto park alanı, asfalt yol yapılmış ve özel kişilerin işletimine verilmişse de profesyonelce yönetilip işletilmediği için günün gereksinimlerine göre yenileştirmeler yapılmadığı gibi yapılan yatırımlardan da gereken yarar sağlanamamıştır. 

Bugün, çeşitli il ve ilçelerden gelenler, ancak Afrika ülkelerinde olağan görülebilecek biçimde yatakları, tencere tabakları, piknik tüpleriyle 'göç kondu' gibi, bir yeri çulla çevirip, çoluk çocuk içinde yaşar durumdadırlar.

Hali hazır otel, sadece bekarlara hitap eder durumda olduğundan, ailece kalınabilecek yeni bir otel yapılmalı, piknik alanı yatak, ocak görüntüsünden kurtarılmalı, şişeleme olanağı araştırılmalı, profesyonelce işletilmeli ve günün iletişim ve tanıtım zenginliğinden yararlanılarak resmi bilirkişilerin rapor dayanağıyla gereken en geniş tanıtım yapılmalıdır.

Bu atak gerçekleştirilemeyecekse eğer, ya da bundan önce, Doğa Koruma ve Milli Parklar 15. Bölge Müdürlüğünün Malatya'da olması da göz önünde bulundurularak  bu eşsiz doğa ve kaplıca alanın Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na devriyle 'Tabiat Parkı' olarak kabulü için tez zamanda girişimlerde bulunulmalıdır." ifadesini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 168
Bu Ay : 6965
Toplam : 6965

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom