Meclis'te gergin gün

AK Parti'nin demokratik açılım konusunda genel görüşme açılması yönündeki önergesi kabul edildi.

Meclis'te gergin gün Türkiye-Dünya

AK Parti'nin "demokratik açılım" konusundaki genel görüşme önergesinin Meclis Genel Kurulu'ndaki öngörüşmeleri gergin başladı. Önergenin öngörüşmelerinde hükümet adına söz alan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, demokratik açılımı baştan beri sadece AK Parti'nin meselesi değil, partiler üstü bir konu olarak gördüklerini anlattı. Atalay, meselenin Meclis çatısı altında tartışılmasını istediklerini ifade eden Erdoğan, hükümeti denetlemekle görevli olduğuna inandıkları muhalefetin görüşlerini dinlemek için bu önergeyi verdiklerini söyledi. Çoğulcu demokrasilerde muhalefetin görevinin sadece iktidarı eleştimek olmadığına işaret eden Atalay, demokrasilerin olmazsa olmazının muhalefet olduğunu vurguladı. Türk milletinin kardeşlik duygularını zayıflatmak için binbir türlü oyun oynandığına işaret eden Atalay, Türk milletinin sağduyusunun her defasında bu oyunu bozduğunu dile getirdi.Demokratik açılımı devletin tüm kurumlarını ve milletin tüm kesimlerini içine alacak şekilde bir devlet politikası olarak mümkün olan en geniş katılımla sürdürmeyi amaçladıklarını belirten Atalay, "Hiçbir illegal oluşumu muhatap almayacağımızı ifade ettik ve almadık. Bu proje, milli birlik ve kardeşlik projesidir. AK Parti bu ülkenin her kesimini ve bölgesini temsil eden bir Türkiye partisidir. Bu konuda da rakipsizdir. AK Parti dışındaki tüm partiler bölge partisidir. Bu yüzden Türkiye'nin birlik ve bütünlüğünün sigortası partimiz ve hükümetimizdir" diye konuştu.

Atalay'ın sözlerine muhalefet sıralarından tepkiler yükselirken, CHP milletvekilleri ellerindeki pankartları kaldırarak AK Parti sıralarına doğru gösterdi. Üzerinde "Atam eserine sahip çıkacağız", "Atam unutmadık, unutturmayacağız", " Cumhuriyet'i sen kurdun bizler yaşatacağız" ve "Atam izindeyiz" yazılı pankartların açılması üzerine TBMM Başkanı Şahin, Atalay'ın sözünü keserek CHP'li milletvekillerini uyardı. CHP Grup Başkanvekili Kılıçdaroğlu'ndan olaya müdahale etmesini isteyen Şahin, "Burası TBMM. Burası miting alanı değil. Lütfen o pankartları indiriniz. 90. yılını kutlamaya hazırlandığımız TBMM'ye bunu layık göremezsiniz. Burayı bir meydana dönüştüremezsiniz. İdare amirlerini görevlerini yapmaya davet ediyorum" diyerek birleşime 5 dakika ara verdi.

CHP milletvekillerinin kaldırdığı pankartları CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman'ın hazırlattığı iddia edildi. Arıtman da, Atalay'ın konuşması sırasında üzerinde Atatürk posteri bulunan bir Türk bayrağı açtı. Bir CHP milletvekili ise 'O hep yaşayacak, sen hep oyna' manşeti bulunan gazeteyi açarak AK Parti milletvekillerine gösterdi.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, eli silahlı kişilerin silah bırakıp ülkeye gelmesinin, terörle mücadelenin hedeflediği durumlardan biri olduğuna işaret ederek, "Buradan hiç kimse kendisi için zafer görüntüsü çıkarmaya kalkışmasın. Toplumun duygularını rencide edici siyasi şovlar, bu meselenin çözümüne değil ancak çözümsüzlüğüne katkı sunabilir. Dağdan inenlerin görüntüsünden mutlaka bir başarı hikayesi çıkarılacaksa, bu, demokratik açılımın, bin yıldır birlikte yaşayan milletimizin bundan
sonra da birlikte yaşama iradesinin başarısıdır" dedi. Atalay'ın konuşması sırasında CHP milletvekilleri sıralara vurarak 'açılımı aç' şeklinde tempo tuttu.

AK Parti'nin "demokratik açılım" konusunda verdiği genel görüşme önergesinin öngörüşmeleri sürüyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın da izlediği görüşmeler gergin anlara sahne oluyor. CHP milletvekillerinin pankart açması nedeniyle verilen aranın ardından tekrar kürsüye gelen İçişleri Bakanı Atalay, demokratik açılım sürecinin terörle mücadeledeki zafiyetin değil, kararlı ve azimli mücadelenin bir sonucu ve gereği olarak anlaşılması gerektiğini belirtti. Türkiye'nin terörle mücadele ederken binlerce şehit verdiğini, binlerce güvenlik görevlisinin gazilik mertebesine ulaştığını ifade eden Atalay, Türkiye'nin birlik ve bütünlüğünü, şehit ve gazilerin fedakarlıklarına borçlu olduklarını söyledi. Şehit ve gazilerin istismarına ve incitilmesine asla müsaade etmeyeceklerini belirten Atalay, "Terör tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bize büyük acılar yaşatmıştır. Millet olmanın gereği, bu acıları paylaşmayı ve birlikte yas tutmayı başarabilmektir. Biz bunu yaptık ve
yapıyoruz. Ancak artık acıların da bitmesini istiyoruz. Şehit ve gazilere yenileri eklenmesin istiyoruz. Daha fazla ana ve babanın yürekleri dağlanmasın istiyoruz. Yası tutulacak yeni kayıplar istemiyoruz. Kısaca artık yeter diyoruz" diye konuştu.

Demokratik açılımın sadece teröristle mücadeleyi değil, teröristi üreten ve onu sürekli hale getiren çatışma lobisiyle de mücadeleyi esas alan bir süreç olduğunu belirten Atalay, demokratik açılımı bir bölünme projesi olarak sunmaya çalışıp, topluma sürekli bölünme fobisi pompalayanların bilerek veya bilmeyerek bu çatışma lobisinin değirmenine su taşıdıklarını savundu.

Atalay'ın konuşması sırasında CHP milletvekilleri sıralara vurarak 'Açılımı aç' şeklinde tempo tutmaya başladı. Meclis Başkanı Şahin, CHP milletvekillerini 'Sayın milletvekilleri bu size yakışıyor mu' sözleriyle uyardı. Atalay ise tepkisini 'çok güzel, çok güzel' diyerek dile getirdi.
Demokratik açılımı başlattıkları andan itibaren ilk basın toplantısında hedeflerini açıkça ortaya koyduklarını hatırlatan Şahin, buna rağmen açılımın hedeflerinin belirsiz olduğunun, binilen geminin rotasının belli olmadığının söylendiğine işaret etti. Atalay, "Bu nedenle yüce Meclis'in huzurunda bu hedefleri yeniden hatırlatmakta fayda görüyorum. Ama daha genişini perşembe günü burada anlatacağım" dedi. Demokratik açılımın, büyük Türkiye'nin ayağındaki prangalardan kurtulmasını sağlayacağını vurgulayan Atalay, iktidara geldikleri günden beri hedefledikleri büyük Türkiye'nin, büyük Türk milletinin daha müreffeh, daha eşit ve daha özgür olarak yaşadığı bir ülke olduğunu söyledi.

Demokratik açılım sürecinde birbirine bağlı iki somut sonucun gerçekleşmesinin beklendiğini belirten Atalay, birincisinin terörün sonlandırılması, ikincisinin ise demokrasinin geliştirilmesi olduğunu anlattı. Benzer tecrübelerin, terörü sonlandırmanın yolunun terör örgütünün silah bırakmasından geçtiğini gösterdiğini ifade eden Atalay, dağdan inişlerin özünde bu silah bırakmanın bulunduğunu dile getirdi. Atalay şunları kaydetti:

"Eğer eli silahlı kişiler silahını bırakıp ülkeye geliyorlarsa bu, terörle mücadelenin hedeflediği durumlardan biridir. Buradan hiç kimse kendisi için zafer görüntüsü çıkarmaya kalkışmasın. Toplumun çok büyük bir kısmının duygularını rencide edici siyasi şovlar, bu meselenin çözümüne değil ancak çözümsüzlüğüne katkı sunabilir. Dağdan inenlerin görüntüsünden mutlaka bir başarı hikayesi çıkarılacaksa, bu, demokratik açılımın, milli birlik projesinin ve bin yıldır birlikte yaşayan milletimizin bundan sonra da birlikte yaşama iradesinin başarısıdır. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Herkes kanunlara uymak zorundadır. Bu konuda hiç kimsenin ayrıcalığı veya üstünlüğü bulunmamaktadır. Eve dönüş yapan bu vatandaşlarla ilgili bütün işlemler hukuk kuralları çerçevesinde yapılmıştır. Bu sürecin bundan sonra sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi ve yeni sorunlara sebebiyet verilmemesi için herkesin daha sağduyulu davranması ve aklı selimle hareket etmesi gerekmektedir."
Atalay, AK Parti hükümeti döneminde atılan ve atılacak olan demokratikleşme adımlarını önergenin kabulü halinde 2 gün sonra anlatma fırsatı bulacağını söyledi. 

MHP'li vekiller, Suat Kılıç'ın üzerine yürüdü

AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç'ın, "2000 yılındaki kapalı oturumda Türkiye'nin menfaatlerini kaç paraya, kime sattınız" sözleri MHP milletvekillerini kızdırdı. MHP'li vekiller, Kılıç'ın üzerine yürüdü.

Meclis'teki "demokratik açılım" görüşmelerindeki yüksek tansiyon sürüyor. AK Parti grubu adına konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç, muhalefetin, açılım görüşmelerinin 10 Kasım'da yapılmasına yönelik eleştirilerine cevap verdi. Muhalefetin 10 Kasım tezinin samimi olmadığını öne süren Kılıç, kürsüye gelen hatiplerin gergin konuştuğunu, yerine geçtikten sonra yaptığı konuşmadan aldığı hazdan dolayı gülmeye başladığını söyledi. Kılıç, "-Güleriz ağlanacak halimize- diye bir söz vardır. Gülüyorsunuz ağlanacak halinize. Öyle bir kara propaganda, öyle bir dezenformasyon yaptınız ki, bu süreci siyasi istismara maruz bırakmak için milletin havsalasıyla, milletin vicdanıyla öylesine dalga geçtiniz ki yalanın bini bir para. İftira, buhran, her türlü riyakar beyanlar yerlerde sürünüyor" diye konuştu.

MHP'nin kapalı oturumun varlığını bile başka vesilelerle istismar konusu haline getirdiğini iddia eden Kılıç, "Gerekirse bir kapalı oturum yapabiliriz. Sayın Başbakan'a, sayın İçişleri Bakanı'na söyleyemediğinizi gelir burada kapalı oturumda ifade edersiniz" dediklerini hatırlatarak, "Devlet adamı ciddiyetiyle bağdaşmayan, kanun tanımayan, hukuk bilmeyen bir biçimde çıktılar dediler ki 'biz sır tutamayız, kanun tanımayız, kapalı oturumda ne görüşülürse çıkar millete açıklarız' dediler" diye konuştu. 2000
yılında ve 2001 yılında kapalı oturumlar gerçekleştirildiğini belirten Kılıç, 2000 yılında gerçekleştirilen kapalı görüşmede Mavi Akım petrol ve doğalgaz boru hattı, Rusya'dan Türkiye'ye enerji getiren nakil hatları ve Türkiye'nin enerji politikalarının konuşulduğunu kaydetti. Kılıç, "İktidarda DSP-ANAP-MHP koalisyonu var. Tutanaklar 10 yıl dolmadığı için hala gizli. Şimdi soruyorum. O genel görüşmede Türkiye'nin ve Türk milletinin hangi menfaatlerini kaç paraya kime sattınız" diye konuştu.

Kılıç'ın sözleri MHP milletvekillerinin sert tepkisine neden oldu. MHP milletvekillerinin ayağa kalkarak kürsüye yürümesi üzerine oturumu yöneten TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin birleşime ara verdi. Birleşime verilen arada da tartışmalar devam etti. MHP Ankara Milletvekili Deniz Bölükbaşı, Kılıç'ın üzerine yürüdü. MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır da, "Susturun artık bunu, provoke ediyor" dedi. Bazı MHP milletvekilleri de Kılıç'a doğru hamle yaptı. Tartışmanın büyümesi, AK Parti Grup Başkanvekilleri Mustafa Elitaş ve Bekir Bozdağ tarafından önlendi.
Tartışmaların ardından görüşmeler yeniden başladı.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 561
Bu Ay : 561
Toplam : 561

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom