Malatya Mermeri Kümeleniyor

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından finanse edilen Kümelenme Destek Programı kapsamında, Malatya Büyükşehir Belediyesinin girişimleri sonucunda Malatya’da önemli bir ekonomik değer olan mermer sektöründe kümelenme çalışması başlatıldı.

Malatya Mermeri  Kümeleniyor Malatya Ekonomi

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, Malatya Büyükşehir Belediyesi koordinatörlüğünde İnönü Üniversitesi, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası, Akçadağ İş Adamları ve Mermer Sanayi Geliştirme Derneği ile 26 firma temsilcisinin katılımı sonucunda Fırat Mermer Kümelenmesi’nin kurularak, proje başvurusunun yapıldığı belirtildi. Açıklamada, Malatya’nın zengin mermer yataklarına sahip olması ve buna bağlı olarak gerek il gerekse bölge genelinde çok sayıda firmanın faaliyet gösterdiği belirtilerek, Bilim Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından finanse edilen Kümelenme Destek Projesi’nden faydalanmak amacıyla Fırat Mermer Kümelenmesi’nin kurulduğu bildirildi.

Büyükşehir Belediyesinin proje ortakları ile sürekli toplantılar yaptığı, çeşitli araştırma ve fizibilite çalışmalarının gerçekleştirildiği ve sonuç olarak proje uygulama alanı için Akçadağ Mermer İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin seçildiği ifade edildi. Açıklamanın devamında, “Bakanlığa sunulan proje kapsamında yapılacak yatırımlar ilimiz ve bölgemize hizmet verecek, aynı zamanda mermer sektörünün gelişmesine büyük katkı sağlayacak.

Proje kapsamında ana faaliyet olarak, mermer sektöründe atık oranının yüksek seviyelerde olduğu ve değerlendirilerek ekonomiye tekrar kazandırılması amacıyla Mermer Atık Geri Dönüşüm Tesisi kurulması planlanıyor. Proje içerisinde ayrıca sektörde ara eleman yetiştirme amaçlı eğitim merkezi kurulması, ürün sergileme alanı hazırlanması, kümelenme birlikteliği tanıtım faaliyetlerinin yapılması ve tesisin enerji ihtiyacının karşılanmasına yönelik yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanmaya yönelik yatırımlar yer alıyor” denildi.

Öte yandan 5 yıllık bir yatırım süresi öngörülen proje için, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından toplam 15 milyon 417 bin lira talepte bulunulduğu dile getirildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 201
Bu Ay : 936
Toplam : 936

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom