Tüfenkçi, Gazeteciler Cemiyetini Ziyaret Etti

Türk Basınında sansürün kaldırılması ve Gazeteciler Bayramı nedeniyle AK Parti Milletvekili Bülent Tüfenkci Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret etti.

Tüfenkçi, Gazeteciler Cemiyetini Ziyaret Etti Malatya Haber

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Haydar Karaduman, ‘’Bugün bizim bayramımız. 24 Temmuz 1908’de sansürün kaldırılışının yıldönümü vesilesiyle bizleri ziyaret eden milletvekili Bülent Tüfenkci’ye teşekkür ediyorum’’ dedi.
Gazeteciler Cemiyetinde açıklama yapan Milletvekili Bülent Tüfenkci, ‘’Türkiye’de sansürün kaldırılışının 105’inci yıl dönümü dolayısıyla Gazeteciler Cemiyetini ziyaret ettik.

Türkiye de Sansür kavramı çok tartışılan ama resmi olarak 105 yıldır kaldırılmasına rağmen kimi zaman patronaj tarafından sansürlenen, kimi zaman sermaye tarafından sansürlenen kimi zaman da devlet tarafından sansürlenen bir dönem yaşandı. Gazetecilerin kendi bağımsız, özgür fikirlerini gazetelere, televizyonlara yansıtması Türkiye de gerçekten bir çok mücadeleye sahne oluyor. Bu sadece Türkiye’ye özgü bir tutum ve davranışta değil. Bütün Dünya da hemen hemen buna benzer sansürleme olayları yaşanıyor.

Biz istiyoruz ki otokontrolü gazeteci kendisi yapsın ve okuruna karşı sorumlu olsun. Sansürü ne devlet, ne patronaj, ne de herhangi bir erk yapmasın. Ancak gazeteci de yazdıklarını toplumsal ahlaki ve genel kurallar çerçevesinde, kendi zihnindeki düşünceler etrafında kontrol ederek yayınlasın. Sorumsuz bir şekilde topluma infiale yol açacak durumları kendi düşüncesi içinde kontrol etsin istiyoruz. Bu seviyeye ulaşmak sadece gazetecinin değil toplumun bütünüyle bilinçlenmesiyle mümkündür. Biz biliyoruz ki özgür basın toplumun, kurumların gelişmesi için olması olmazıdır. Özgür basının çalışma şartlarına, Ekonomik anlamda özgürleşmesi sadece bir kesimin değil bütün toplumun el birliğiyle olacak bir şey.

Bakmış olduğunuz görüş açısına Göre AK Parti iktidarları döneminde basın özgürlüğü çok kısıtlandı diyenler de var. Normal gazetecilik faaliyetleri dışında örgütsel veya bir başka faaliyetleri dışında suç işlerse, nasıl Avukat kimliğimle ben o suçu işlersem yargılanıyorsam gazeteci de nasıl işlenen durum toplumda suçsa aynı şekilde yargılanıyor. Bazı kesimler bunu gazetecilik faaliyetleri olarak söyleyebiliyorlar. Bu tartışılabilir. Ancak bize göre o öyle değil. Adalet bakanlığının verilerine gazetecilik faaliyetlerinden dolayı yargılananların sayısı önceki yıllara göre gerçekten düştüğünü de gösteriyor. Ama bu dediğim gibi bakış açınıza göre değişmektedir. Ben inşallah gazetecilerimizin daha bayrama yakışır bir şekilde hem maddi anlamda hem de düşünce ve fikir anlamında gerekli özgürlüğü yakaladıkları ve en azından genel anlamda tatmin olacakları bir dönem yaşanacağını inanıyorum’’ şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 211
Bu Ay : 211
Toplam : 211

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom