Haşeresiz Malatya İçin Çalışıyoruz

Malatya Büyükşehir Belediyesi, haşeresiz bir yaşam için yoğun çalışmalar yapıyor. 80 personel ve 100’ün üzerinde araç-gereçle yapılan etkin ve bilimsel mücadele sayesinde Malatya, haşeresiz bir yaz geçiriyor.

Haşeresiz Malatya İçin Çalışıyoruz Malatya Kültür-Sanat


Konuyla ilgili yapılan açıklamada, Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin haşere ile mücadele çalışmalarına ilkbahar mevsiminde başladığı belirtildi. İlaçlama çalışmalarının Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği ve Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan ilaçlarla ''Halk Sağlığı Alanında Haşerelere Karşı İlaçlama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik'' doğrultusunda yapıldığı, bu sayede yapılan ilaçlamanın haşerelerde etkin olduğu, insan sağlığına ise hiçbir olumsuz etki yapmadığı kaydedildi. Açıklamanın devamında, “İlkbahar aylarında larva ilaçlama uygulaması ile başlayan haşere ile mücadele çalışmaları, yaz aylarında ise erginlere yönelik araç üstü spreyleme (ULV) ve karasinek ilaçlama uygulaması ile desteklenerek devam ediyor. Vatandaşların bilinçlendirilmesi amacıyla da zaman zaman konferans ve bilgilendirme toplantılarının yanı sıra broşürler hazırlanarak dağıtılıyor. Ayrıca kimyasal madde ihtiva etmeyen karasinek tuzakları da sahalarda kullanılıyor. Malatya Büyükşehir Belediyesi, kamuya açık ortak alanlarda ilaçlama çalışmaları yaparken, yeşil ve çim alanı bulunan siteler ise ilaçlamalarını kendileri yapıyor. Sağlık Bakanlığı’ndan izinli, ilaçlama firmalarından yardım alarak larva ve ergin haşerelere karşı ilaçlama yapan site yönetimleri, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan haşere ile mücadeleye katkı sağlıyorlar. Büyükşehir Belediyesi tarafından sürekli yapılan haşere ile mücadelede 80 personel ve 100’ün üzerinde araç-gereç kullanılıyor” denildi.

BİLİMSELE MÜCADELE YAPIYORUZ”

Barajlar, dereler, hayvancılık ve diğer etkenlerden dolayı Malatya’nın haşere üremeye uygun bir coğrafi yapıya sahip olduğunu dile getiren Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Alican Bozkurt, Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan etkin ve bilimsel mücadele sayesinde Malatyalıların rahat bir yaz mevsimi geçirdiğini söyledi. Haşere ile mücadele çalışmalarında Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği ve Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan ilaçların kullanıldığını kaydeden Bozkurt, “Haşere ile mücadelede kullandığımız ilaçlar, haşereler üzerinde etkili olurken, insan sağlığına hiçbir olumsuz etki yapmıyor. Biz, sorumluluk alanlarımızda, haşere üremeye müsait yerleri ilkbaharla birlikte ilaçlamaya başlıyoruz. Ancak site içlerinin, site yönetimi tarafından ilaçlanması gerekiyor. Yeşil alan ve çimlendirme sahası olan sitelerimizin çoğu da yaptığı ilaçlamalarla bizim başarımızda önemli bir rol oynuyorlar. Haşerelerle mücadele ve üremeleri konusunda vatandaşlarımıza yönelik eğitici ve bilgilendirici çalışmalarımız oluyor. Bu çalışmalarla daha da bilinçlenen vatandaşlarımız bizlere yardımcı oluyorlar” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 9
Bu Ay : 1538
Toplam : 1538

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom