Yetiştiricilerin Sorunları Masaya Yatırıldı

Malatya ili Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın ve ilçe temsilcisi yetiştiriciler iftarda bir araya geldi.

Yetiştiricilerin Sorunları Masaya Yatırıldı Malatya Haber

İftar sonrası sorunlar masaya yatırıldı ve projeler konuşuldu.

Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği binasında verilen iftar programında konuşan Birlik Başkanı İhsan Akın, “Yetiştiricilerimizle hem istişare etmek hem toplantı yapmak hem de böyle önemli bir günde bir arada olmak istedik” dedi.

Malatya’daki yetiştiriciler ile birlik olarak kuruldukları günden bu yana her zaman istişareler gerçekleştirdiklerini belirten Akın, “Burada buluşmamızın nedeni yetiştiricilerimizin birebir problemlerini bizlere anlatabilmesi ve bizleri bilgilendirmesidir. Biz bu bilgilendirmeler çerçevesinde de yetiştiricilerimizin problemlerini ilgili kurum ve kuruluşlara direk ilk elden bildirerek çözümünün yapılmasını sağlıyoruz” diye konuştu.

Malatya da kırsal hayvancılığın önemli olduğunu belirten Akın, nüfus oranına bakıldığında Malatya’da kesinlikle hayvan sayısının artırılması gerektiğini ifade etti. Yerel yönetim ve Bakanlığın verdiği desteğin yan sıra yetiştiricilere destek olunması gerektiğinin altını çizen Akın, “Çünkü doğal hayvancılık ve mera hayvancılığı çok önemlidir” dedi.
Daha sonra söz alan bazı ilçe birlik temsilcileri problemlerini dile getirdi. Hekimhan ilçesi Taş Oluk Mahallesi Kaymak Mezrasından Osman Güler, meraların kiralaması ile dışarıdan getirilen hastalıklı hayvanların büyük risk oluşturduğunu belirtirken Arapgir ilçesi Dergezen Mahallesinden köy Muhtarı Remzi Kızıltepe ile yetiştirici Kaya Özmen ise sosyal ihtiyaç olan tuvalet, yol, çeşme ve sulak meradaki sıkıntılarının çözülmesini istediler.

Arguvan ilçesi Parçikan Bozburun Mahallesinde Veli Ateş ile Hüseyin Demez, yayla yollarının bir an önce yapılmasını ve küpeleme ile ilgili sorunlarının çözülmesini isterken Yeşilyurt ilçesi Cafana Görgü Mahallesinden Ramazan Mutlu, dört bir yanlarının taş ocağı olmasından dolayı sıkıntı yaşadıklarını söylediler. Karagöz Mahallesi eski muhtarı Haydar Küllü yayla yollarının olmadığını söylerken Battalgazi ilçesi Üzümlü Mahallesinden Mehmet Akdağ ise mera yolları olmadığı için bazen hayvan sırtında meraya çıktıklarını bazen de çıkamadıklarını dile getirdi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 89
Bu Ay : 5071
Toplam : 5071

Son Eklenen Firmalar

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI

Lojman Taksi

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom