Yeni Harfiyat Döküm Alanı Oluşturuldu

Malatya Büyükşehir Belediyesi, çevre kirliliğinin önüne geçmek, rastgele dökümleri önlemek için Orduzu bölgesinde mevcut katı atık bertaraf tesisi yanındaki birinci hafriyat döküm alanından sonra ikinci bir hafriyat döküm alanı daha oluşturdu.

Yeni Harfiyat Döküm Alanı Oluşturuldu Malatya Haber

Yeşiltepe bölgesi MOTAŞ yanında oluşturulan 100 dönümlük hafriyat döküm alanında, 1 Temmuz’dan itibaren hafriyat döküm işlemlerine başlanacağı bildirildi. Konuyla ilgili yapılan açıklamada, Yeşiltepe bölgesi, MOTAŞ Genel Müdürlüğü yanında Kuzey Kuşak Yolu bitişiğinde oluşturulan hafriyat döküm alanı sayesinde Malatya genelinde yaşanan rastgele hafriyat dökümlerinin önüne geçileceği belirtildi.

Yeni hafriyat döküm alanının, başta inşaatçılar olmak üzere vatandaşların da işlerini büyük oranda kolaylaştıracağı ve büyük oranda çevre kirliliğinin önüne geçileceği ifade edildi. Malatya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Daire Başkanlığı tarafından oluşturulan 100 dönümlük hafriyat döküm alanının etrafının çitlerle çevrildiği, ayrıca nizamiye, altyapı, kantar ve teker yıkama ünitesinin de yapıldığı kaydedildi.

Açıklamanın devamında, “Hafriyat döküm alanının 1 Temmuz itibariyle hizmete girmesiyle birlikte alan dışına hafriyat dökenlere cezai işlem uygulanacak. Hafriyat denetimi için Büyükşehir Belediyesi tarafından 7/24 denetim yapılıyor. Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan sıkı kontroller neticesinde, belirlenen alan dışına döküm yapanlara Çevre Bakanlığı tarafından belirlenen cezai müeyyideler uygulanacak. Hafriyat alanına gelen atıklardan Büyükşehir Belediyesi cüzi bir ücret alacak. Verilen bilgilere göre, alana dökülen topraktan ton başına 1.5 lira, inşaat atığından 2 lira, tadilat ve molozlarda da torba başına 1 lira ücret alınacak” denildi.

Oluşturulan hafriyat alanının 3 milyon m3 kapasiteli olduğu belirtilerek, bu alanın hizmete girmesiyle birlikte Malatya’nın önemli bir çevre sorunundan kurtarılacağı kaydedildi. Malatya Büyükşehir Belediyesi, Hafriyat Yönetim Planı’nı Büyükşehir Belediye Meclisi’nden geçirerek, Şehircilik Bakanlığı’ndan yetki devri için talepte bulunduğu kaydedildi. Sürecin devam ettiği yetki talebinde, bugüne kadar Türkiye genelinde 6 ilin yetki devrini aldığı, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin ise 7. il olacağı belirtildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 966
Bu Ay : 2534
Toplam : 2534

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom