Ağbaba'nın Koalisyon Yorumu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Malatya Milletvekili Veli Ağbaba AK Parti ile yapılacak bir koalisyona sıcak bakmadığını söyledi.

Ağbaba'nın Koalisyon Yorumu Malatya Haber

Ağbaba Parti binasında yaptığı açıklamada, "7 Haziran seçimleri sonrasında halk AKP'nin dinlenmesine karar verdi. Muhalefet partileri için 'uzlaşın' çağrısı çıktı. Öncelikle şunu söylemek istiyorum, tüm muhalefet partilerine çağrıda bulunmak istiyorum; 6 Haziran'da söylediklerimin gerçekleşmesi için, asgari müştereklerde buluşabilmek için çağrı yapıyoruz. 3 siyasi partinin söyledikleri aslında birbirinden farklı şeyler değil. Biz 6 Haziran'da söylediklerimizi yerine getirmek istiyoruz.

Mazotun 1.5 TL olması, emeklileri dini bayramlarda ikramiye verilmesi, taşeron sisteminin kaldırılması, asgari ücretin 1500 TL olması gibi vaatler vardı. Bunların gerçekleşmesi bile önemli. Muhalefet partilerinin oluşturacağı koalisyon şuan mümkün görünmüyor. Hem MHP hem HDP'nin yaptığı açıklamalardan sonra böyle ama tekrar söylüyorum tarihi bir fırsat var elimizde. CHP, hangi koalisyon içinde bulunursa bulunsun 6 Haziran'da vatandaşlara verdiği vaatleri yerine getirecektir. Eğer 14 maddelik şartlarımız olmayacaksa biz o koalisyonda olmayacağımızı belirtmek istiyorum. Önümüzde 6 Haziran'da söylediklerimizi yerine getirmek için tarihi bir fırsat var. Bu sorumluluktan kaçan siyasi partiyi de halkın takdirine bırakıyoruz" dedi.

Ağbaba birinci önceliklerinin Genel Başkanları Kemal Kılıçdaroğlu'nun başbakan yapılması olduğunu belirterek, "Koalisyon konusunda 14 maddelik bir ilke metnini açıkladık. Kamuoyunun takdirine sunduk. Biz bu şekilde ilkelerini ortaya koyan tek siyasi Partiyiz. Salı gününden itibaren Meclis Başkanlığı seçimleri yapılacak. Hemen ardından hükümet kurma görüşmeleri başlayacak. İlk olarak sayın Davutoğlu'na hükümet kurma görevi verilecek, daha sonra gelişmeleri hep beraber izleyeceğiz. Ancak bizim ilkelerimiz, şartlarımızı belli. Bu konuda net olan tek partiyiz" diye konuştu.

Ağbaba, Deniz Baykal'ın Meclis başkanlığına adaylığına ilişkin olarak da şunları söyledi:
"Geçmiş dönemlerdeki gibi tek siyasi partinin çoğunluğuna dayalı bir meclis olmayacak. Aslında iktidar milletvekilleri ilk kez milletvekilliği yapacak 13 yıl aradan sonra. Daha önce onların sadece parmakları iş yapıyordu. Ellerini kaldırıp indiriyorlardı. Söyleyebilirlerse, düşüncelerini söyleme imkanı bulacaklar. Bütün siyasi partiler, adaylarını açıkladı. Deniz Baykal da meclisteki en deneyimle siyasetçi. Şimdiye kadar demokrasi geriye gitti, hukuk askıya alındı, özgürlükler yara aldı. Maalesef torba kanunlarla meclisin işlevi kalmadı. Kamu harcamalarına ilişkin Sayıştay raporları meclisten kaçırıldı. Deniz Baykal'ın olması Türkiye demokrasisi için büyük bir kazanç olacaktır."

"Ak Parti ile bir koalisyon düşünüyormuşsunuz" şeklindeki soruya Ağbaba, "Sayın Davutoğlu, gelecek, konuşacağız. Bizim baştan beri vaatlerimiz var. Örneğin yolsuzluklarla mücadele, diğer ilkelerimiz öncelikle göz önünde olmalı. Bunun değerlendirilmesi gerekiyor. Şahsen ben AKP ile koalisyona sıcak bakmıyorum. Bunun doğru olmadığını düşünüyorum. Ama maalesef diğer siyasi partiler sorumluluk almaktan yana değiller. Herşeye karşı tavır alıyorlar. Türkiye'nin önünde tarihi bir fırsat var.

13 yıldır geriye giden, insanları mutsuz olan bir ülkede 8 Haziran sabahı herkes mutlu ve huzurlu uyandı. Artık uzun adam eskisi kadar konuşamıyor. Uzun adamın konuşmaması ülkeye huzur veriyor. Parlamenter demokrasiyi güçlendirecek, yara alan demokrasiyi onarım süreci başlatılabilir. Bu muhalefet partileriyle yapılabilir. Bunun altını tekrar çiziyoruz" şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 204
Bu Ay : 4002
Toplam : 4002

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom