İlk Sokak İftarı Verildi

İftar Çadırı kuran Yeşilyurt Belediyesi, 10 ayrı mahallede düzenlenecek olan Sokak İftarlarının ilkini Gündüzbey Mahallesi’nde verdi.

İlk Sokak İftarı Verildi Malatya İlçe

Yeşilyurt Belediyesi Gündüzbey Mahallesi’nde sokak iftarı gerçekleştirdi. 7’den 70’e tüm mahalle sakinlerinin katılım gösterdiği iftar sofrasında, her kesimden yüzlerce kişi aileleri, akrabaları ve komşularıyla iftar sevincini yaşadı. Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Belediye Başkan Yardımcıları, birim müdürleri ve Gündüzbey sakinlerinin katıldığı Sokak İftarı’nda çeşitli etkinlikler geçekleştirildi. Tiyatro gösterileri, ney dinletisi, Kuran’ı Kerim tilaveti ve ilahilerin ardından dualar eşliğinde iftar yapıldı. Sokak İftarı’nda ilk olarak Yeşilyurt Belediyesi Kültür Müdürlüğü Tiyatro Topluluğunun Yönetmenliğini yapan Ömer Konakçı, Nasretttin Hoca kıyafetiyle eşeğe ters binerek, Gündüzbey sokaklarında vatandaşları iftara davet etti.

Çocukların büyük ilgi gösterdiği davet sırasında renkli görüntüler yaşandı. Yeşil Konak önünde kurulan özel platformda düzenlenen İftar programında daha sonra Gündüzbey Merkez Cami İmamı Sami Yipek tarafından okunan Kuran’ı Kerim tilaveti ve Malatya İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Polat, Ramazan ayının önemine ilişkin bilgilendirici bir sohbet gerçekleştirdi. Gündüzbey Yeşil Konak’ta eğitim gören öğrencilerin işaret diliyle sahneledikleri “Yetim Kız” isimli ilahi büyük ilgi görürken, bazı vatandaşların duygulandıkları gözlendi. Neyzen Ercan Erol’in sunduğu ney dinletisinden sonra sahne alan Sancaktar İlahi Grubu tarafından okunan İlahiler vatandaşları manevi hazzın doruklarına ulaştırdı.

Yeşilyurt Belediyesi Kültür Müdürlüğü Tiyatro ekibi tarafından sahneye koyulan Hacivat-Karagöz ve Meddah Gösterileri nostaljik bir hava estirdi. Neşeli anların yaşandığı tiyatro gösterilerine özellikle çocuklar büyük ilgi gösterdi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği iftarda mahalle sakinleri Ramazan ayının rahmet ve bereketini aynı sofrada paylaştı. Sokak İftarları’nda paylaşma ve kardeşliğin en güzel örneklerinin sergilendiğini belirten mahalle sakinleri, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat’a teşekkür ettiler.

“10 MAHALLEMİZDE SOKAK İFTARI GERÇEKLEŞTİRİLECEK”

Yeşilyurt Belediyesi olarak Ramazan ayının maneviyatına uygun çalışmalar yaptıklarını ifade eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, “Sokak iftarlarında komşularımızla aşımızı ve ekmeğimizi paylaşıyoruz.Sokak iftarlarıyla komşuluk ilişkileri de pekişiyor.

Yeşilyurt Belediyesi olarak ilk meydan iftarımızı Gündüzbey Mahallesi’nde veriyoruz ve sizlerle birlikte oruç açmanın heyecanını yaşıyoruz. Gündüzbey’den sonra 9 ayrı mahallemizde daha halkımızla iftar yapacağız. Şu andaki tablo çok güzel 7’den 70’e herkes burada, birlikte, Ramazan ayının güzelliklerini yaşıyoruz. İftar edecek yer bulamayan, iftarı dahi düşünemeyecek durumda olan birçok yer var, kardeşlerimiz var. Onlar için bu güzel vakitte ve hep birlikte dua ediyoruz. Allah’a şükürler olsun böyle güzel imkanlarımız var, birliğimiz beraberliğimiz var, Rabbim böyle güzel iftar sofralarını bize nasip ediyor” dedi.

“Ramazan ayı Yeşilyurt’ta dolu dolu geçiyor” diyen Başkan Polat, “Devlet Hastanesi önündeki iftar çadırı Ramazan ayı boyunca hizmet vermeye devam edecek. Özellikle hasta yakınları ve hastane personeli bu çadırımızdan yararlanıyor, Allah tüm hastalarımıza acil şifa versin inşallah. Hem iftar çadırı hem de meydan iftarları sayesinde halkımızla birlikte iftar yapıyoruz.

Ayrıca Ramazan ayı boyunca çeşitli camilerimizde lokma tatlısı ve Osmanlı şerbeti ikramlarımız var. Meydan İftarlarında ilahi grupları, tiyatro topluluğu ve çeşitli etkinliklerimiz devam edecektir. Bir yandan Ramazan ayının maneviyatını yaşarken bir yandan çocuklarımızın eğlenecekleri aktivitelerimiz olacak. Bugün böyle güzel bir ortam oluşturan ve katılım sağlayan Gündüzbeyli hemşehrilerime teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Yeşilyurt Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Sokak İftarları’nın ikincisi yarın Gedik ve Bostanbaşı mahallelerinin birleştiği nokta olan Hasan Çalık Devlet Hastanesi önünde gerçekleştirilecek.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 841
Bu Ay : 4398
Toplam : 4398

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom