Yeşilyurt'ta Kiraz Bol Kalite İyi

Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde kiraz hasadı başladı. Bu yıl rekoltenin yüksek olduğu ilçede kiraz fiyatları 4 liraya kadar çıkıyor.

Yeşilyurt'ta Kiraz Bol Kalite İyi Malatya Siyaset

Kirazıyla ünlü Yeşilyurt İlçesi’nde ürün hasadı başladı. Bu yıl ortalama bin 250 ton kirazın yetiştiği Yeşilyurt’ta hasadı yapılan kirazlar tezgahlara indi. Kaliteli ürünün 4 liraya satıldığı ilçede fiyatlar 2,5 liraya kadar düşüyor. Şuana kadar sadece bir ihracat firmasının ilçeden alım yapması nedeniyle fiyatların düşük tutulduğu öğrenilirken Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz, bu yıl oldukça kaliteli yetişen kirazların yurt dışına ihracatı için firmalara çağrıda bulundu.

Yapılan ilaçlamalar ile ürün kalitesinin Rusya ve Avrupa ülkeleri standartlarında yetiştiğini belirten Solmaz, bu yıl rekoltenin de iyi olması nedeniyle kirazın bol olduğunu dile getirdi. Şuanda ilçede bir firmanın ihracat için alım yapması nedeniyle fiyatta rekabetin oluşmaması nedeniyle düşük fiyata satıldığını belirten Solmaz, aroma bakımında da kaliteli olan kirazın yurt dışı ihracatı için diğer firmalarında ilçeye gelmesi gerektiğini ifade etti.
Yeşilyurt ilçe merkezi ile Gündüzbey Mahallesi’nde sokaklarda toplanan kirazlar, ihracat için gelen firma tarafından seçilerek alınıyor. Aynı zamanda iç piyasaya da verilen kirazların Malatya içi tezgah satış fiyatı ise 5-6 lira arasında değişiyor.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 50
Bu Ay : 7687
Toplam : 7687

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom