Hrant Dink'in Evi Müze Yapılsın Mı

İstanbul’da çalıştığı gazetenin önünde öldürülen gazeteci-yazar Hrant Dink’in Malatya’daki doğduğu evin müze yapılması talep ediliyor.

Hrant Dink'in Evi Müze Yapılsın Mı Malatya Haber

Malatya ve Gazeteciler Cemiyeti’nde bir basın toplantısı düzenleyen Malatya Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri, Malatyalı Ermeni Gazeteci Hrant Dink’in Salköprü Mahallesi’ndeki evinin müze yapılması için verilen sözlerin tutulmasını istiyor.

Platform adına konuşan Hüsamettin Kurultay, hemşerileri Hrant Dink’in öldürülmesinden sonra Malatya’da bir sokağa Hrant Dink’in adının verilmesi ve doğduğu Boncuklu Sokak’taki evinde müze yapılacağı söylentilerinin gündeme geldiğini belirterek “Gel-git zaman, arsa için teknik engeller olduğu konuşulmaya başlandı. Arsanın hissedarı olanların karşı çıktığı dile getirildi.

Böyle durumlarda belediyeler, devlet kurumları uygun bulduğu takdirde daha geniş alanları istimlâk ederek kullanıma açabiliyorlar. Arsa hissedarlarının paylarına düşen para karşılanarak Hrant’ın doğduğu evin arsasına adını taşıyan bir müze yapılabilirdi” dedi.

Aynı durumun Malatyalı ünlü sinema sanatçısı Kemal Sunal’ın Gökçeköy’deki doğduğu ev için de yaşandığını belirten Kutultay, “Hissedar engeli olmadığı halde Malatya valiliği ve ilçe kaymakamlığı güya Kemal Sunal’ın akrabası olan kişilerin bir takım hesaplar karşılığında engel olması sonucu esnek davranmış ve evi müze yapmaktan vazgeçmiştir. Bunlar da teknik sorunlardır. Aşılması için önyargıların kırılması gereken haslete sahip olmak gerekir” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 96
Bu Ay : 6076
Toplam : 6076

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom