İdam Kararını Kınadılar

Mısır’da darbeci iktidarın, Cumhurbaşkanı Mursi’nin idam cezasını onamasının ardından tepkiler çığ gibi büyüyor. Malatya’da da AK Parti Gençlik Kolları, verilen idam cezasını yaptıkları basın açıklaması ile kınadı.

İdam Kararını Kınadılar Malatya Siyaset

Kongre ve Kültür Merkezi önünde yapılan basın açıklamasında, yıllarda halkına diktatörlük yapan Hüsnü La-Mübarek’in devrilerek yerine özgür seçimlerle Muhammed Mursi’nin Mısır’ın Cumhurbaşkanı seçildiği belirtildi. Ancak halkın iradesini ve ülke kaynaklarını apoletinin gölgesinde tutmak isteyen askeri cuntanın tekrar hortladığını belirten, Malatya İl Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Metin Karadoğan, darbe ile seçilmiş meşru Cumhurbaşkanı Mursi’nin tutuklandığını hatırlattı.

Yeryüzündeki tüm darbeci diktatörler ve tağutların hukuku ve yargıyı emir erleri olan sözde yargıçlar eliyle bir infaz enstrümanı olarak kullandıklarını belirten Karadoğan “Önceden hazırlanan kararlar, imzalanan fermanlar, uydurulmuş delillerle süslenerek, bertaraf edilecek kişi ve gruplar infaz edilir” dedi.

Karadoğan, konuşmasına şu mısralarla devam etti:

“Kazılır çukurlar, yakılır ateşler, taranırız, sekmez bizi mermiler. Öldürülür Ashab-ı Uhdud, düşer toprağa Esma. Ve ahımız arşı tutarken, gelir bir Musa!“

Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye verilen idam cezasının onandığını ve Esma'nın babası Muhammed Biltaci'nin de içerisinde bulunduğu 16 kişinin de hapishane bastıkları gerekçesiyle idam cezasına çarptırıldıklarını kaydeden Karadoğan “Verilen bu cezalar; hukukun, adaletin, insan hak ve hürriyetlerinin idamı demektir. Hukuk, meşrutiyetini; koruduğu değerlerin kutsallığından alır. Hukuk, insan onurunu, millet iradesini korumayı bırakıp Batı'nın ve emperyalist güçlerin menfaatlerini korumaya başladığı anda meşruiyetini kaybetmiştir. Halkın oylarıyla seçilen bir lideri ve arkadaşlarını darbeyle devirip idama mahkum etmek; bir mahkeme hükmünün icrası değil, açık ve adi bir cinayettir” diye konuştu.

Verilen idam kararının dünya siyasetinin, adaletin ve insanlığın idamı olduğunu ifade eden Karadoğan, “Ancak yargının kötüye kullanılması, adalet mekanizması eliyle zulüm yapılması, hem mazlumun hakkı hem de hukukun evrensel ülküsü olan adaletin katledilmesidir” dedi.

Mısır’ın seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve arkadaşlarına verilen idam cezasını lanetlediklerini dile getiren Malatya Gençlik Kolları İl Başkan Yardımcısı Karadoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu cinayete dur demek, insan haklarına, adalete ve hukukun üstünlüğüne inanmış herkes için bir borçtur. Bu zulüm karşısında takınılacak her tavır, gösterilecek her tepki, tüm dünya için bir insanlık sınavıdır. Bugün AK Parti Gençlik Kolları olarak, Dünyanın neresinde yaşanırsa yaşansın, her zulme karşı durduğumuzu haykırmak, Mısır halkının ve iradesinin yanında yer aldığımızı göstermek Ve zalimlerin er geç devrileceğini ve zulümlerinin yanlarına kar ve payidar kalmayacağını hatırlatmak için buradayız”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 649
Bu Ay : 1272
Toplam : 1272

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom