Arama Kurtarma Tatbikatı Yapıldı

Malatya’nın Doğanşehir ilçesinde Sürgü Barajı DSİ tesislerinde yapılan arama kurtarma tatbikatı sona erdi.

Arama Kurtarma Tatbikatı Yapıldı Malatya Yaşam-Sağlık

Tatbikat sonrası bir değerlendirme yapan Vali Süleyman Kamçı, “Tarih boyunca insanlığın en büyük problemlerinden biri tabii afetler olmuştur. Deprem, sel, heyelan, yangın gibi afetler, hayatın bir parçası olarak hep yanı başımızda durmuş ve korkunç yüzlerini hiç beklenmedik zamanlarda bizlere göstermiştir. 1999 içerisinde yaşanılan 17 Ağustos Gölcük, 12 Kasım Düzce depremleri hepimizin hafızalarında tazeliğini korumaktadır. Yakın dönemde Uzakdoğu’yu yıkan tsunamiler, Amerika kıtasını tehdit eden kasırgalar, tabii felaketlerin kaçınılmaz olduğunu ve dünyanın neresinde olursak olalım bu felaketlerle birlikte yaşamak zorunda olduğumuzu göstermektedir” dedi.

Afetleri ortadan kaldırmanın mümkün olmadığını ifade eden Vali Kamçı, “Yapmamız gereken şey, bu afetlerden en az zararla kurtulmanın yollarını bilmek ve olası riskleri asgariye indirmek için azami tedbir almaktır. Yaşam alanlarımızda alacağımız basit tedbirler belki de bir felaket anında hayatımızı kurtaracak kadar önem kazanacaktır. Afetler konusunda eğitimli ve bilgili olmak hem kendi hayatımızı hem de sevdiklerimizin hayatını kurtarmamıza vesile olacaktır. İşte bu hayati öneme sahip çalışmalarda kısa adı UMKE olan Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi’nin her türlü şart altında yanımızda olacağını unutmamak lazımdır. Fedakar, cefakar, merhametli, donanımlı ve cesur insanlardan oluşan UMKE’nin ne kadar elzem olduğunu bu tatbikat sayesinde bir kez daha yakinen müşahede etmiş olacağız. Bu duygu ve düşüncelerle Malatya İl Sağlık Müdürlüğü’ne ve etkinliğe vermiş oldukları destekten dolayı Doğanşehir Kaymakamımıza ve Doğanşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyor” ifadelerine yer verdi.

Tamamı gönüllülerden oluşan 120 kişilik arama kurtarma ekibi toplam 15 araçla katıldı. 9-10 ve 11 Haziran tarihleri, arasında eğitim yapıldı. Katılımcılar 3 gün boyunca genel afet bilgisi modülü, afet ve ODD müdahale eğitimi, tıbbi müdahale, psiko sosyal durumlar, tatbikat eğitimi konularında uygulamalı eğitim gördüler. Ayrıca enkazdan yaralı kurtarma, trafik kazası, triaj, oryantring konularında da tatbikatlar yapıldı. Tatbikatın son gününde helikopterle yaralı kurtarma konusunda uygulamalı eğitim verildi.

Tatbikatı Malatya Valisi Süleyman Kamçı, Doğanşehir Kaymakamı Murat Irgatoğlu, Doğanşehir Belediye Başkanı Vahap Küçük, Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Hasan Aksoy, AFAD Müdürü Hamza Demiralp, İl Sağlık Müdürü Nail Umay, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Kemal Şener, Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Hilmi Haksen izlediler.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 620
Bu Ay : 4064
Toplam : 4064

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom