Tohumluk Patates Üretimi Çalışmaları

Malatya’nın Akçadağ ilçesinde Doğa Tohumculuk tarafından bin 500 dekar alanda gerçekleştirilen patates tohumu üretimi ile ilgili çalışmalar yerinde incelendi.

Tohumluk Patates Üretimi Çalışmaları Malatya Ekonomi

Üretimin gerçekleştirildiği arazide tarla kontrolleri yapan yetkililer, üreticiden, üretimi gerçekleştirilen patates çeşitleri ve tohumluklar hakkında bilgiler aldılar. İncelemelerin ardından konuyla ilgili açıklama yapan Malatya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, “İlimizde ilk defa üretimi gerçekleştirilen ve İl Müdürlüğümüz tarafından sertifikalandırılacak olan tohumluk patateslerin büyük bir kısmı, doku kültürü yöntemi kullanılarak çoğaltılmış ve toprakla buluşması ilk defa ilimizde gerçekleşmiştir. Patates hastalık ve zararlıları yönünden ari olan bölgemizin patates yetiştiriciliğine katkıda bulunacağına inanıyoruz. Doğa Tohumculuk 10 bin dekarlık alandaki üretimiyle ülkemizin sertifikalı patates tohumu ihtiyacının yüzde 20’sini karşılamaktadır. İlimizdeki bin 500 dekarlık alanda Alegria, Casablanca, Borwina, Fasan, Pomqueen, Hermes, Brooke, V.Gogh, Spunta patates çeşitlerinden yaklaşık 5 bin ton sertifikalı patates tohumu üretiminin gerçekleşeceği tahmin edilmektedir” dedi.

Ali Selvi, “Patates hastalık ve zararlıları yönünden ari olan İlimizde, tohumluk patates yetiştiriciliği ile ilgili kaliteli, sertifikalı tohumluğun temin edilmesi durumunda üretim alanları hızla artacak ve ülke ekonomimize ciddi bir katkı sunacaktır. Bundan dolayı bin 500 dekarlık tohumluk patates alanlarının toprak numuneleri teknik ekiplerimizce alınmış, tahlil edilmiş, laboratuvar sonuçları olumlu çıkmış, tarla kontrollerinde herhangi bir hastalık-zararlı etmenine rastlanmamıştır. Teknik ekiplerimizce sertifikasyon çalışmalarının tüm aşamaları titizlikle takip edilerek elde edilen ürün İl Müdürlüğümüzce sertifikalandırılacaktır” diye konuştu.

2015 yılı içerisinde Malatya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Akçadağ, Kale, Kuluncak, Darende, Yazıhan ve Yeşilyurt ilçelerinde kurulan yemeklik demonstrasyon çalışmaları ve sertifikalı patates tohumu üretimi ile Malatya’da patates yetiştiriciliğinin yapılmaya başlanacağını belirten Selvi, “İlimizde patates yetiştiriciliği, tohumluk veya yemeklik olarak yetiştiricilik yapan ve yapacak olan üreticilerimize sürekli teknik destek sağlanacaktır. Bunun için üreticilerimizin İl ve İlçe Müdürlüklerimize başvuru yapmaları yeterlidir” ifadelerine yer verdi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 759
Bu Ay : 2288
Toplam : 2288

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom