Doğanşehir'de Arama Kurtarma Eğitimi Verildi

Malatya’nın Doğanşehir ilçesinde ilk kez kapsamlı olarak arama kurtarma eğitimi verildi.

Doğanşehir'de Arama Kurtarma Eğitimi Verildi Malatya İlçe

Doğanşehir Sürgü Barajı DSİ tesislerinde Bingöl, Elazığ, Tunceli ve Malatya illerinden gelen gönüllülerden oluşan grup, 3 gün süre ile eğitim alarak, gerçek tatbikatlar yapacak.

Doğanşehir ilçesine sabah saatlerinde siren çalarak giriş yapan ekipler koordineli biçimde kamp yeri olarak düzenlenen Doğanşehir Sürgü Barajı DSİ tesislerine geldiler. Burada çadır kurarak dinlenen gönüllülerden Doğanşehir Kaymakamı Murat Irgatoğlu, Doğanşehir Belediye Başkanı Vahap Küçük, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, Sürgü Meslek Yüksek Okulu Müdürü Bayram Karadağ kamp alanını gezerek, çalışmalarla ilgili bilgi aldılar.

Kamp yerini çok beğenen Rektör Cemil Çelik, “Burayı üniversitenin çeşitli faaliyetleri için kullanalım ve bunun için bir protokol yapalım. Burası doğa sporları için bölgenin keşif edilmemiş en güzel yeridir. Çalışmaları başlatarak burayı değişik amaçlarla kullanılabilir hale getirelim, harika bir yer” dedi.

Tamamı gönüllülerden oluşan 100 kişilik arama kurtarma ekibi 9-10- ve 11 Haziran’a kadar çeşitli kurtarma eğitimleri verecek. Katılımcılar 3 gün boyunca genel afet bilgisi modülü, afet ve ODD müdahale eğitimi, tıbbi müdahale, psiko sosyal durumlar, tatbikat eğitimi konularında uygulamalı eğitim görecekler. Ayrıca enkazdan yaralı kurtarma, trafik kazası, triaj, oryantring konularında da tatbikatlar yapılacak. Tatbikatın son gününde helikopterle yaralı kurtarma konusunda uygulamalı eğitim verilecek.

Tatbikata Malatya AFAT, Ulusal Medikal Kurtarma ekibi UMKE, İnönü Üniversitesi Arama Kurtarma ekibi İNOSAR, Amatör telsizciler grubu TRAC, Sürgü Arama Kurtarma ekibi SÜR AKUT, Doğanşehir Dağcılık Klübü Doğkamp katıldı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 333
Bu Ay : 1862
Toplam : 1862

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom