Darende'de Ahilik Haftası Kutlandı

Darende Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı ve Şoförler ve Otomobilciler Odası İşbirliği ile Darende ilçesinde ilk defa Ahilik Haftası Programı düzenlendi.

Darende'de Ahilik Haftası Kutlandı Malatya İlçe

Darende Öğretmenevi Toplantı salonundaki programda en yaşlı üyeler ile Yılın Esnafı olarak eski Belediye Başkanı Abdullah Karakurt'a, Yılın Sanatkarı olarak Aziz Güneş'e ve Yılın Şoförü olarak ise Mehmet Nuri Binici’ye plaket verildi.
Malatya Esnaf ve Sanatkarlar odaları Birliği Başkanı Şevket Keskin buradaki törende yaptığı konuşmada, “Ahilik kültürü dediğin zaman esnaf ve sanatkar camiası başta gelir. Esnaf Sanatkarlar Camiası 800 yıl önce 900.yıl önce kadınlarımıza, bacılarımıza kanat germiştir. Bu da esnaf sanatkarlar camiasının dünyanın kuruluşuna baktığınız zaman insanoğlunun var olduğundan itibaren Ahilik kültürünün başladığını görürsünüz” dedi.

Darende Belediye Başkanı Dr. Süleyman Eser ise yaptığı konuşmada, “Darendeli deyince çok farklı şeyler akla geliyor, Ahilik Haftasının en güzel yaşayan insanlar akla geliyor. Rahmetli Hulusi Efendi Hazretleri derdi ki ‘Oğul Darendeli dürüsttür, Darendeli esnaftır, Darendeli işini bilir’ Darendeli gerçekten Ahilik kültürünü yaşamış halen günümüzde yaşatmaya çalışan insanlardır” diye konuştu.

Konuşmasında ilçede yaptıkları çalışmalar hakkında da bilgiler veren Başkan Eser, “Darende’mizin çarşısına kentsel dönüşüm girdi. 9 Haziranda proje ihalesi yapılacak ve ahilik şartlarına uygun Darende’nin eski yapısına uygun en güzel dükkanları üzeri kapalı caddelerinden, sokaklarından sular akacak. İnsanlar geldiği zaman burada hem değişik hava teneffüs edecek hem de alış veriş yapacak” dedi.

Ahilik programına Malatya Esnaf ve Sanatkarları Odalar Birliği Başkanı Şevket Keskin, Darende Belediye Başkanı Dr. Süleyman Eser, Darende Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Kasım Gücük, Darende Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Salih Soylu, Ziraat Odası Başkanı Vedat Ali Kaya ile çok sayıda oda başkanı katıldı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 69
Bu Ay : 3513
Toplam : 3513

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom