Hazır Ambalajlı ürünler Denetlendi

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Metroloji ve Standardizasyon Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Malatya İl Müdürlüğü personeli ve diğer İl Müdürlüklerinden gelen personel tarafından şehir merkezi ve ilçelerde hazır ambalajlı ürünler konusunda faaliyet gösteren firmalarda çapraz denetim yapıldı.

Hazır Ambalajlı ürünler Denetlendi Malatya Haber

Vatandaşların günlük hayatta yaygın olarak tükettiği hazır ambalajlı ürünlerin denetimi yapıldı. Denetimlerle ilgili bilgiler veren Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Akif Gülaçtı, “Hazır ambalajlı dediğimiz ürünler kuru kayısı, yoğurt, kuru yemiş, ayçiçek yağı, zeytinyağı, küp veya toz şeker, su, süt, kahve, tereyağı, kaşar peyniri, ayran, çay, un, çikolata gibi çeşitli gıdaları kapsıyor. Ayrıca gıda dışı, bilhassa temizlik ürünleri, bulaşık deterjanı, yüzey temizleyici, çamaşır suyu ve şampuan gibi hazır ambalajlı ürünler de denetlenmiştir” ifadelerini kullandı.

Hazır ambalajlı mamullerin etiketi üzerindeki bilgiler iyi görünebilecek, açıkça okunabilecek ve silinmeyecek bir şekilde olması gerektiğini kaydeden Akif Gülaçtı, “Ambalajı üzerinde belirtilen ürünün net miktar ve firma adres bilgileri de açık bir şekilde gösterilmelidir” dedi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Akif Gülaçtı, sözlerini şöyle sürdürdü:
“56 firmada ambalajın üzerinde belirtilen ağırlığı veya hacmine göre yapılan denetimlerde 55 ürün için uygunluk tutanağı, 1 ürün için cezai işlem yapılmak üzere aykırılık tutanağı düzenlendi.

Hazır ambalajlı mamullerin kilogram veya gram, litre, santilitre ya da mililitre cinsinden ifade edilen nominal dolum miktarlarının yazı büyüklüğü gösteren etiket bilgileri denetlenirken ambalaj üzerindeki yazı ve işaretler (etiket) açsından yapılan denetimlerde, 47 ürün için uygunluk tutanağı düzenledi. Ayrıca 9 ürünün nominal dolum miktarlarının yazı büyüklüğünü gösteren etiket bilgileri için aykırılık tutanağı düzenlenerek, takip edilmek üzere süre verildi.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 2
Bugün : 216
Bu Ay : 5410
Toplam : 5410

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom