Milli İttifak Kale'de

7 Haziran seçimleri öncesinde Saadet Partisi çatısı altında Milli İttifak olarak birleşen SP ve BPP’nin milletvekili adaylarının son durağı Kale İlçesi oldu. Malatya’nın adeta bir meyve deposu olan Kale’de esnafları da gezen adaylara ilgi yoğundu.

Milli İttifak Kale'de Malatya Siyaset

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve aynı zaman Malatya eski Milletvekili Yaşar Canbay’ın da katıldığı programda, adayları ilçedeki esnafların yanı sıra Kapıkaya Sulama Birliği’ni de ziyaret ettiler.

Burada konuşan SP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Canbay, Kale İlçesinin tarımın yoğun olduğu ilçelerden biri olduğunu belirterek, “Malatya’nın meyve deposu diyebileceğimiz Kale, çileğiyle, kayısısı ile ve birçok meyvesi ile Malatya’nın gözde ilçelerinden birisi” dedi.

İlçede en büyük sorunların başında sulama sorununun geldiğini kaydeden Canbay, “Hemen yanı başımızda Kapıkaya Barajı Refah-Yol döneminde hemşerimiz Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Recai Kutan’ın döneminde yatırım planına alınmış ancak daha sonraları ise diğer hükümetler döneminde göstermelik ödemeler ile bugüne kadar tam olarak tamamlanmamıştır” dedi.

Barajın sulama kanallarının halen faaliyete geçilememesi nedeniyle sulama sorununun yaşandığına dikkat çeken Canbay, “Bölgedeki sulanabilir arazilerin çoğaltılması adına yeterince çalışma yapılamadı. Bizim çalışmalarımız sulanabilir tarım alanlarının daha da artırılabilmesidir” dedi.

Kale ilçesinde sulanabilir alanların genişletilmesi durumunda tarım alanlarının da artacağına dikkat çeken Canbay, bu durumda da bölge insanının refah ve ekonomisinin gelişeceğini söyledi. Sulanılabilir arazilerin az olması nedeniyle köylülerin emeklerinin karşılığını alamaması nedeniyle iç göç sorununun gündeme geldiğinin altını çizen Canbay, bu sorunların giderilmesi ile birlikte herkesin doğduğu yerde ekonomisine katkı sağlayabileceğini dile getirdi. Milli Görüş’ün de bu yönde çalışmalar yaptığını ifade eden Canbay, ülkenin tarım ve ekonomisinin gelişmesi için Milli İttifak’ın mutlaka mecliste olması gerektiğini kaydetti.

Milli İttifak 1.Sıra Milletvekili Adayı İşadamı Osman Cemali Marasalı da, kendilerini kabul eden Kapıkaya Sulama Birliği başkanı Mehmet Akdeniz’e teşekkür ederek, ilçede yaşanan sulama sorununa değindi. Yapımı son aşamaya gelen Kapıkaya Barajı ile Yazıhan tarafında bulunan Boztepe Barajlarının kendileri için manevi öneme sahip olduğunu ifade eden Marasalı, “Her iki barajında altında, Enerji ve Tabi Kaynakları Bakanı hemşerimiz Recai Kutan’ın altında imzası bulunuyor. Ancak 17 yıldır göstermelik ödeneklerle yapımı sürdürüldü” dedi.

Kapıkaya Barajı’nın bittiğini ancak sulama kanallarının ihalesinin halen yapılmaması nedeniyle bölgede arazilerin sulanamadığını belirten Marasalı, “Tüm barajlarda olduğu gibi burada tam bir sulama faaliyeti yapılamıyor. Biz İl genel Meclisi’nde 2009 yılında öneri sunarak Kapıkaya Barajı’nın üzerine hidroelektrik santrali kurulmasını talep ettik ancak o dönem Sayın Vali bu talebe karşılık vermedi” diye konuştu.

Kapıkaya Sulama Birliği ziyaretinin ardından Milli İttifak’ın adayları Osman Cemali Marasalı, Av. Sema Altuntaş, Mustafa Sertkaya ile partililer ilçedeki esnafları tek tek dolaşarak 7 Haziran seçimleri için destek istediler.
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 403
Bu Ay : 2887
Toplam : 2887

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom