Bu nasıl bir kindir!

Albay Temizöz'ün yargılandığı faili meçhuller davası dün duygusal anlara sahne oldu. Davada ilk sözü Ömer Candoruk'un eşi Hanım Candoruk aldı.

Bu nasıl bir kindir! Bölge

Candoruk, tercüman aracılığıyla Kürtçe verdiği ifadesinde, eşini Adem Yakın, Abdulhakim Güven ve Cemal Temizöz'ün öldürdüğünü iddia etti. Candoruk, "Eşimi kaçırıp öldürdüklerinde 25 yaşındaydım. 6 yetimle kaldım. En küçük çocuğum 2 aylıktı. Şimdi babasının fotoğraflarını bile tanıyamıyor." dedi. Acılı kadın, mahkeme heyetine şöyle seslendi: "Kocamın hiçbir suçu yoktu. Suçu varsa bile getirip size teslim etseydiler. Cezası neyse çekerdi. Ben de gelir hapiste ziyaret ederdim. Eşimin cenazesini gördüm, sırtında bir sürü mermi izi vardı. Kuşları bile böyle öldürmezler. Hakim bey, Allah makamını yükseltsin. Lütfen gerçekleri ortaya çıkar. O zaman acımız biraz hafifler."

Güneydoğu'da işlenen faili meçhul cinayetlerle ilgili Diyarbakır 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davada tutuklu sanıklar Kayseri İl Jandarma Komutanı Albay Cemal Temizöz, eski Cizre Belediye Başkanı Kamil Atağ, oğlu Temer Atağ, itirafçılar Adem Yakın, Fırat Altun, (Abdulkadir Güven) ve Hıdır Altuğ'un yargılanmalarına devam edildi. Duruşmaya, Şırnak'ta 1993 yılında öldürülen Abdulaziz Gasyak, Süleyman Gasyak, Ömer Candoruk ve Yahya Akman cinayetlerine ilişkin, Ömer Candoruk'un eşi Hanım Candoruk'un ifadesi ile başlandı. Bu sırada savcı ve sanık avukatları, tanıkların dinlenmesine itiraz etti. Ancak mahkeme heyeti, bu talebi oybirliği ile reddetti. Bunun üzerine söz alan Hanım Candoruk, eşinin öldürüldüğü dönemde de şimdi de sanıklardan korktuğunu söyledi. Candoruk, "Öldürüleceğine ifadesini alsalardı. Getirip size teslim etselerdi. Suçu varsa cezasını çekerdi." dedi. 25 yaşında 6 çocukla dul kaldığını anlatan Candoruk, eşinin arabasının da çalındığını kaydetti. Bu taksiyi daha sonra JİTEM mensupları kullanırken gördüğünü belirtti.

JİTEM EŞİME ELEKTRİK VERDİ

Abdürrezzak Binzet'in eşi Seyran Binzet de ifadesinde, eşinin ölümünden önce 3 defa JİTEM mensubu Ramazan isimli biri tarafından gözaltına alındığını söyledi. Her seferinde 3-4 gün gözaltında tutulduğunu anlatan Seyran Binzet, eşine elektrikle işkence yapıldığını ileri sürdü. Eşinin cesedini JİTEM'in merkezlerinden olan BOTAŞ karakolu yakınındaki Sinan Lokantası'nın yanında bulduklarını dile getiren Binzet, "Eşimin o zaman kimler tarafından öldürüldüğünü bilmiyorduk. Kimseyi de suçlamak istemedik. Mehmet Nuri Binzet'in ifadeleri ile öğrendik." dedi.

TEMİZÖZ'E BİNBAŞI REFAKAT ETTİ

Duruşmada tutuklu yargılanan Albay Cemal Temizöz, Kamil Atağ, oğlu Tamer Atağ, Adem Yakin, Fırat Altun (Abdulhakim Güven) ve Hıdır Altuğ hazır bulundu. Daha önce duruşmalara bir albay ve iki yüzbaşının getirdiği Temizöz'e bu sefer iki yüzbaşı ve bir binbaşının refakat ettiği görüldü. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan 109 sayfalık iddianame, sanıkların 765 sayılı TCK'nın "adam öldürmek", "cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak" ve "adam öldürmeye azmettirmek" suçlarından cezalandırılmaları isteniyor. Sanıklardan Cemal Temizöz'ün 9, Kamil Atağ'ın 7, Temer Atağ'ın 2, Adem Yakın'in 7, Hıdır Altuğ'un 3, Fırat Altın'ın (Abdulhakim Güven) 6, Kökel Atak'ın ise bir kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor. (MELİK DUVAKLI, MEHMET GÖKÇE / ZAMAN)
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 300
Bu Ay : 1035
Toplam : 1035

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom