6. Malatya Uluslararası Film Festivali

Hazırlanan film seçkisi, etkinlikleri ve yarışma filmleriyle sinemaseverlere sanat dolu bir hafta yaşatacak olan 6. Malatya Uluslararası Film Festivali, bu yıl 6-12 Kasım 2015 tarihleri arasında düzenlenecek.

6. Malatya Uluslararası Film Festivali Malatya Kültür-Sanat

Malatya Valiliği’nin koordinasyonunda, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin ana sponsorluğunda, Malatya Kayısı Araştırma Geliştirme ve Tanıtma Vakfı tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Başbakanlık Tanıtma Fonu Kurulu, Battalgazi Belediyesi, Yeşilyurt Belediyesi, Fırat Kalkınma Ajansı ve İnönü Üniversitesi’nin destekleriyle düzenlenen Malatya Uluslararası Film Festivali’nin bu yıl 6.'sı gerçekleştirilecek.

6-12 Kasım 2015 tarihleri arasında düzenlenecek Malatya Uluslararası Film Festivali kapsamında, ulusal ve uluslararası yarışma filmleri, ulusal ve uluslararası dünya panoraması, onur ödülü filmleri, kısa film seçkileri ve çocuk filmlerinden oluşan toplamda 140’a yakın eserin gösterimi yapılacak. Yönetmen ve oyuncuların katılımıyla gerçekleşecek gösterimler sonrası, söyleşilerle izleyiciler ve film ekipleri bir araya gelecek. Film seçkilerinin yanı sıra gerçekleştirilecek sinema ve fotoğraf atölyeleri, sergiler, söyleşiler ve konserlerle Malatyalılar ve sinemaseverler bir kez daha festivalin keyfini sürecek.

Malatya’nın her geçen gün markalaşan bir şehir olmasında önemli katkısı bulunan Malatya Uluslararası Film Festivali’nde, konuklara Malatya’nın turizm potansiyelini göstermek ve bir cazibe merkezi oluşturmak için Aslantepe, Sultansuyu, Battalgazi, Nemrut gibi tarihi ve turistik mekanlara da geziler düzenlenerek, konukların keyifli bir hafta geçirmesi sağlanacak. Festival, 6 Kasım 2015 Cuma akşamı açılış töreni ve Onur Ödülü sahiplerine ödüllerinin takdim edilmesiyle başlayacak. Festival heyecanı 12 Kasım 2015 Perşembe akşamı düzenlenecek olan Festival Ödül Töreni’nde, Ulusal ve Uluslararası Uzun Film yarışmaları ve Ulusal Kısa Film Yarışması’nda ödül kazananlara ödüllerin verilmesiyle son bulacak.

Bu yıl yenilenen 6. Malatya Uluslararası Film Festivali’nin Danışma Kurulu; Sinema Yazarı Kerem Akça, Roma Türk Film Festivali Kurucu Serap Engin, Yapımcı Mehmet Çam, Senarist-Yönetmen Ümit Ünal, Oyuncu İpek Tuzcuoğlu ve Senarist-Akademisyen Özgür Şeyben’den oluşuyor. İlk yılından başlayarak her yıl, sinemaya büyük hizmetlerde bulunmuş isimlere Onur Ödülü veren Malatya Uluslararası Film Festivali, bu yıl da Danışma Kurulu’nun belirleyeceği isimlere Onur Ödülü vermeye devam edecek. Geçtiğimiz yıl ilk kez verilen Sinema Emek Ödülleri bu yıl da verilmeye devam edilecek. Beyaz perdenin sadece önünde değil, arkasında da sinemaya emek veren isimler de onurlandırılacak.

YARIŞMA ÖDÜLLERİ

6. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde, Ulusal Uzun Yarışma kategorisinde kabul edilen filmlere En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo Ödülü’nün yanı sıra, halk oylaması sonucunda belirlenecek en iyi filme de Kemal Sunal Halk Ödülü verilecek. Filmlerin destekleyici unsuru olan film müziklerinin de yarışacağı festivalde, Fahri Kayahan En İyi Müzik Ödülü de sahibini bulacak. Ayrıca her yıl olduğu gibi bu yıl da Uluslararası Uzun Film Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması düzenlenmeye devam edilecek.

HERKES FİLM İZLEYEBİLSİN

Festivalde her yıl olduğu gibi bu yıl da film gösterimlerinin bilet ücretleri sembolik rakamlarda tutulacak. Malatya Park AVM içerisinde yer alan Avşar Sinemaları ile Malatya merkezde yer alan Yeşil Sinemaları’nda gösterime sunulacak filmlerin biletleri ücretli olurken, Malatya Kongre ve Kültür Merkezi ve İnönü Üniversitesi Kütüphane ve Seminer Salonu’nda gösterilecek engelsiz filmler, kısa ve belgesel filmlerin yanı sıra çocuk filmleri de ücretsiz izlenebilecek.

HERKES İÇİN FESTİVAL

Festivalin ilk yılından bugüne yapılan Mişmiş (Çocuk Filmleri) ve engelsiz filmler gösterimi bu yıl da devam edecek ve bu gösterimler her yıl olduğu gibi ücretsiz gerçekleştirilecek. Ayrıca Malatya’daki Suriyeli mülteciler için de konteyner kentte ve Malatya Cezaevi’ndeki mahkumlar için de özel gösterimler düzenlenecek. Görme engelliler için diyalogun olmadığı sahnelerin bir anlatıcı tarafından tasvir edildiği, işitme engelliler içinse film içerisindeki tüm seslerin özel alt yazı ile beyaz perdeye verileceği filmlerin de gösterimi festival programı dahilinde yapılacak.

FESTİVAL YAYINLARIYLA SİNEMAYA HİZMET

Sinema tekniği üzerine çok az kitabın yayınlanmış olduğu ülkemizde, Malatya Uluslararası Film Festivali ilk yılından itibaren bu eksikliği giderebilmek için teknik bir kitabı yayına hazırlıyor. Bu yıl da sinemaseverlerin ilgisini çekecek bir kitap, sinemanın teknik kısmıyla ilgilenenler için basılacak. Film gösterimlerinin yanı sıra düzenlenecek pek çok sergi, seminer, atölye çalışmaları gibi etkinliklerle, Malatyalılar ve sinemaseverler bu yıl da sanat dolu bir hafta geçirecek.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 11
Bugün : 602
Bu Ay : 1337
Toplam : 1337

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom