Dijital Çağda Çocukluk ve Ebeveynlik

Psikiyatrist Prof. Dr. Yankı Yazgan, 2 yaşın altındaki çocukların ekranla karşılaşmalarının, dikkat ve zihinsel gelişimlerinin yanı sıra dil gelişimlerini de negatif yönde etkilendiğini söyledi

Dijital Çağda Çocukluk ve Ebeveynlik Türkiye-Dünya

Günümüz teknolojisinde ebeveynler ve çocuklar arasında yaşanan zorluklara çözüm üretmek amacıyla düzenlenen konferansta konuşan Psikiyatrist Prof. Dr. Yankı Yazgan, 2 yaşın altındaki çocukların ekranla karşılaşmalarının, dikkat ve zihinsel gelişimlerinin yanı sıra dil gelişimlerini de negatif yönde etkilendiğini söyledi

Çocukların teknoloji kullanımının ele alındığı "Dijital Çağda Çocukluk ve Ebeveynlik" konulu seminer Kültür2000 Koleji Bahçeşehir Anaokulu’nda gerçekleşti. Seminere 3-6 yaş grubu çocukların anne ve babaları katılırken, günümüz koşullarında çocuk ve ergenlerin teknolojinin kullanımı konusunda karşılaştıkları güçlükler ve bu güçlüklerin aşılmasında onlara destek sağlayacak önerilerde bulunuldu. Seminerde elektronik dünyanın, sosyal medya araçlarının olumlu ve olumsuz yönleri, teknolojinin çocukların hayatında ne kadar ve nasıl kullanılması gerektiği üzerinde de duruldu.

Seminerde konuşmacı olarak yer alan Psikiyatrist Prof. Dr. Yankı Yazgan çocukların teknolojiden yararlanmalarının önemli olduğunu ancak teknolojinin çocukların hareket etmek, oyun oynamak, anne babaları ve başka çocuklarla vakit geçirmek gibi temel ihtiyaçlarını engellediği durumlarda zararlı olduğunu söyledi. 2 yaşın altı çocukların ekranla karşılaşmaları durumunda ortaya çıkan olumsuzluklara değinen Yazgan bu yaştaki çocukların televizyon ve internetten kazanacakları bir şey olmadığını da belirtti.

"ÖNCE ANNE BABALAR ÇOCUKLARINA ÖRNEK OLMALI"

Dijital araçlar sebebiyle ebeveynler ve çocuklar arasındaki iletişim kopukluğuna değinen Yazgan, "Araştırmalar, anne babaların televizyon, internet ve akıllı telefon kullanımı çoğaldıkça çocuklarda da bu eğilimin arttığımı gösteriyor. O nedenle anne babaların önce ellerindekileri bir kenara bırakmaları ve televizyonları kapatmaları lazım ki çocuklar da onları örnek alsın ve gereken iletişim kurulabilsin’’ diye konuştu.

"KURALLARA UYULURSA SOSYAL MEDYA SORUN HALİNE GELMEZ"

Günümüzde sosyal medya kullanım yaşının oldukça düşük olması konusunda da görüşlerini dile getiren Yazgan, "Mesela Facebook’ta 13 yaşından önce hesap açamıyorsun. Ancak 8 yaşındaki çocuğunuza Facebook hesabı açtırdığınız zaman onun burada akla gelmeyen bir takım risklerle karşılaşma olasılığını da göze almış oluyorsunuz" dedi. Tüm sosyal medya hesaplarında kullanım yaşının belirlenmiş olduğunu belirten Yazgan, sosyal medya araçlarının kullanım kurallarına uyulduğu sürece ortada bir sorun kalmayacağını söyledi. Şu anki internet teknolojisiyle gerçek hayatta beraber oyun oynayıp, sohbet etmenin veya birlikte bir şeyler yapmanın sağladığı tipte bir sosyalleşmenin mümkün olmayacağına dikkat çeken Yazgan, "Sosyalleşme aslında karşımızdaki kişiyi tanımayı içeriyor. İnternette beraber oyun oynadığınız kişiyi tanımış olmuyorsunuz. Bu, aynı metrobüste bir yerden bir yere gittiğimiz kişiyi ne kadar tanıyor veya sosyalleşiyorsak o kadar bir sosyalleşme olur’’ şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 710
Bu Ay : 8769
Toplam : 8769

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom