Kurbanlıklara yüzde yüz zam...

Kurbanlık hayvanlar pazara inmeye başladı. Geçen yıl 250 TL'den başlayan küçükbaşın bu yıl ki fiyatı bakın kaçtan başlıyor!

Kurbanlıklara yüzde yüz zam... Türkiye-Dünya

İzmit Belediyesince kurulan hayvan pazarında, çoğunluğu Doğu Anadolu Bölgesinden getirilen büyükbaş hayvanlar 2 bin 500 ile 4 bin 500 lira, küçükbaş hayvanlar ise 450 ile 650 lira arasında değişen fiyatlarla satışa sunuldu.

Ağrı'dan getirdiği hayvanları satmaya çalışan Erdal Seyhan, yaptığı açıklamada, bu yıl ''kurbanlık pahalı'' denildiğini, ancak 10 yıldır yeme, ilaca zam gelmesine rağmen kurbanlıklara zam yapılmadığını söyledi.

İran, Irak ve Suriye gibi ülkelerin Türkiye'den hayvan alması ve iç talebi karşılayacak düzeyde hayvan yetiştirilmemesi nedeniyle canlı hayvan fiyatlarının yükseldiğini ifade eden Seyhan, ''Etin kilosunu geçen yıla kadar 8 liraya satıyorduk, bu yıl 12-13 liraya satıyoruz.

10 yıldır yem, ilaç zam görüyor, et yerinde duruyordu. Bu yıl biraz farklı oldu, o kadar da olsun'' diye konuştu.

Fiyatların bahsedildiği gibi pahalı olmadığını ileri süren Seyhan, mezbahalarda etin kilosunun 13,5 liraya kesildiğini, kurban etine kilo başına verilen 15 liranın çok olmadığını kaydetti.

Seyhan, kurban satış alanı için belediyeye 20 günlük bin 250 lira kira ödediklerini, nakliye ve yem maliyetlerinin de en az 6 bin lira olduğunu, bunun da ister istemez fiyatlara yansıdığını sözlerine ekledi.

Satıcı Veysel Kara ise önceki yıllarda hayvan pazarında çok daha fazla çadır kurulup, pazara daha fazla hayvan getirildiğini, her geçen yıl he çadır hem de hayvan sayısında azalma gözlendiğini belirtti.

Kara, pazardaki hayvan sayısının az olmasının satışlarına olumlu yansıdığını, uzun yıllar sonra kurbanlıklara zam yapılmasıyla da bir nebze olsun rahatlayacaklarını kaydetti.

Pazardan 3 bin 700 liraya büyükbaş hayvan satın alan İsmet Doğan da fiyatların geçen yıllara oranla yüksek olduğunu dile getirerek, ''Fiyatlar geçen senelere göre biraz fazla gibi ama mecburuz, Allah rızası için kesiyoruz'' dedi.

Doğan, kurbanını seçerken kulak küpesi bulunmasına, tüylerinin parlak olmasına, burun akıntısı ve öksürüğü olmamasına dikkat ettiğini sözlerine ekledi.
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 803
Bu Ay : 7600
Toplam : 7600

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom