Kayısı Sofraya Geliyor

Mersin'in Mut ilçesinde bu yıl gerçekleştirilmesi hedeflenen 35 bin ton kayısı ihracatından 45 milyon dolar beklendiği bildirildi.

Kayısı Sofraya Geliyor Türkiye-Dünya

Mersin Büyükşehir Mut Yaş Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı Mehmet Ali Acar, kayısı ihracatına başlanılan ilçede bu yıl 56 bin dekar alanda kayısı üretiminin yapıldığını, rekolte beklentisinin ise 85 bin tonunun üzerinde olacağını söyledi.

2003 yılında yaklaşık 3 bin ton kayısı üretimi yapıldığını hatırlatan Acar, "2014 yılında 80 bin ton kayısı üretildi. Geçen yıl ise 25 bin ton kayısı ihraç edildi ve toplamda 30 milyon dolar gelir elde edildi. Bu yıl da 35 bin ton kayısının ihraç edilmesi bekleniyor. İhracattan beklenen rakam ise 45 milyon dolardır" dedi.

Kayısı hasatının Akdeniz ülkelerinden Fransa, İtalya ve İspanya'dan önce Mut’ta gerçekleştiğini belirten Acar, "Dünyada olduğu gibi Türkiye’de turfanda sofralık kayısı ilk olarak Mut’ta yetiştiriliyor. Bundan dolayı üretilen kayısı ihraç edildiği gibi, iç piyasada da satışı hızlı oluyor. Mikro klima özelliğine sahip olan Mut coğrafyasında kayısının aroması, yüksek albenisi olduğundan dolayı talep her yıl artıyor. İhracatın 5 gün önce başlamasına rağmen ilk günlerde yaklaşık 30 ton ihracat gerçekleşti. İhracat mayıs ayının başlarında başlayıp haziran sonuna kadar devam eder. Kayısı ihracatı daha çok Romanya, Ukrayna ve Avrupa ülkelerine ihraç edilmektedir” diye konuştu.

MUT KAYISISININ TADI VE KALİTESİ YÜZLERİ GÜLDÜRÜYOR

Bu yıl Kayısının tadı ve kalitesiyle altın yılını yaşadığını söyleyen Mersin Büyükşehir Mut Yaş Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı Mehmet Ali Acar sözlerine şöyle devam etti:

“Bu yıl üretici kaliteden ve verimden memnun. Şu an 20 ihracatçı firma Mut halinde kayısı alımı yapmaktadır. İhracatın ilk kayısı alımı 17 ila 20 liradan alıcı buldu. İlçede ağırlıklı olarak, Precoce de Thriyinthe, Septik, İtalyan tokalı, Tokaloğlu, Bebeko, Karacabey, Ninfa, Mogador, Şekerpare ve Çağataybey cinsi kayısı üretimi yapılmakta. Bugünlerde ihracata giden kayısı fiyatları 3 ila 4 TL civarındadır. İç piyasa ise 2,5 ila 3 TL'ye alıcı bulmaktadır. İhracatın ilk günleri olmasına rağmen bir günde 30 ton kayısı ihracat edildi. Sezon sonuna kadar 35 bin ton ihracat gerçekleşmesi bekleniyor.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 904
Bu Ay : 2472
Toplam : 2472

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom