Engellilerden Rampa Eylemi

Malatya’da bazı kurumlarda engellilerin girişi için hazırlanan rampaların sorunlu olduğunu belirten engelliler, bu durumu sessizce protesto ettiler.

Engellilerden Rampa Eylemi Malatya Haber

Engelliler Haftasının kutlandığı bugünlerde Türkiye Sakatlar Derneği Malatya Şubesi’nin eski Başkanı Ali Haydar Koyun ile bir gurup engelli vatandaş, kent merkezideki Ziraat Bankası önünde eylem yaptı. Ellerinde hazırladıkları dövizlerle dertlerini dile getirmeye çalışan engelli vatandaşlar, yetkilileri duyarlı olmaya çağırdılar.

Dernek Başkanlığı görevinden sonra engelli aktivistler olarak mücadele vermeye devam ettiklerini belirten Ali Haydar Koyun, kamuoyunda bir farkındalık oluşturmak ve engellilerinde yaşamaya çalıştığını göstermek amacıyla bu tür bir eylem planı hazırladıklarını söyledi. Ziraat Bankası’nın önünde 10 dakika susarak haykırdıklarını belirten Koyun, seslerini duyuramadıkları için sessiz eylemle durumu protesto etmek istediklerini söyledi.

Ziraat Bankası’nın şubesine girebilmek için rampadan tekerlekli sandalyeleri ile çıkamadıklarından dert yanan Koyun, “Buradaki rampayı 4 yıldır çözüme kavuşturamadık. Bu rampadan Malatya’da daha önceki valilerimizin bilgisi vardı. Milletvekillerimizin bilgisi vardı. Ben burada bir kez daha sesleniyorum hepsine, artık bu sorunu çözün” dedi.

Rampayı tekerlekli sandalye ile çıkabilene 20 bin lira ödül vereceklerini belirterek, yaşanan durumu anlatmaya çalışan Koyun, “Biraz önce Ziraat Bankası’nı örnek vermiştim ama diğer bankaların da girişi uygun değil. Türk Telekom’un girişi uygun değil. Kapalı Çarşı dediğimiz yıllardır var olan alışveriş yerini, sandalyeli hiçbir engelli yıllardır inip de gezememiştir, alışveriş yapamamıştır. Şimdi acıkmış olsak, gelin bir yemek yiyelim deseniz, hangi lokantaya gitsek giriş çıkışı yok. Giriş çıkışta kucaklarda bizi taşımayı çok seviyor halkımız, yetkililerimiz, işletmecilerimiz ama nedense bizi seven insanlar ufak bir düzenleme yapmayı düşünemiyorlar.

Girdik desek, lavabosunu kullanabilecek miyiz? Maalesef üzülerek belirteyim, Malatya’da halen bu tür yerlerde engelli arkadaşlarımız lavabo ihtiyacını karşılayamıyor. Altlarına bez bağlamak zorunda bırakılıyor. Bu Malatya’nın, siyasetçilerinin, yetkililerinin, işletme sahibi iş adamlarının ve sivil toplum kuruluşlarının ayıbıdır. Her zaman duyarlı olduklarını söylüyorlar. Duyarlı olduklarını sözde değil, özde göstermeleri lazım. Pratiğe yansıtmaları lazım. Bizi artık sevmeyin, hizmet üretin” şeklinde konuştu.

Engelli aktivistler daha sonra AKSA Elektriğin önüne geçerek burada da sessiz eyleme imza attılar.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 646
Bu Ay : 7792
Toplam : 7792

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom