Yeni Anayasayı Yapacağız

İçişleri eski Bakanı Efkan Ala, Malatya’da katıldığı panelde muhalefeti şöyle eleştirdi: “Hem sistemden besleniyor hem de sistemin ürettiği sorundan besleniyorlar.”

Yeni Anayasayı Yapacağız Malatya Haber

Malatya’da, 4. Anadolu Malatya Kitap Fuarı kapsamında düzenlenen panele konuşmacı olarak İçişleri eski Bakanı ve Erzurum milletvekili adayı Efkan Ala ile Başbakanlık Başdanışmanı ve Malatya Milletvekili adayı Taha Özhan katıldı. Sabancı Kültür Merkezinde düzenlenen panele, Vali Süleyman Kamçı, Malatya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Çakır, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, Emniyet Müdürü Ömer Urhal ile STK temsilcileri ve konuklar katıldı.

‘Tecrübe paylaşımı ve gelecek vizyonu’ konulu panelde konuşan İçişleri eski Bakanı Efkan Ala, ülkede 2002 öncesi var olan sistemin paradigmasını çok iyi anlatılması ve kurgulanması gerektiğini ifade ederek “Bir siyasi hareket bir şeyler başarmaya çalışıyor ve başarıyor. Ama öyle bir düzen kurulmuş ki iktidara, iktidarda olanlara tonlarca yaptırım var. Oy alamazsanız iktidardan gidersiniz, iktidarda yanlış yaparsanız sorgulanırsınız, hatta muhalefetteyken bile iktidarı tenkit ediyorlar.

Kardeşim peki bu nasıl bir düzen muhalefete hiç yaptırım yok” dedi.

İngiltere’de gerçekleşen seçimleri anımsatan Ala, iktidara gelmeyen siyasi parti liderlerinin seçimden sonra istifa ettiğini belirtti ve Türkiye’deki muhalefet partilerine gönderme de bulundu. Türkiye’de yapılan seçim sonrası ertesi gün muhalefetin iktidarı eleştirmeye başladığını belirten Ala, “Kardeşim gensoru veriyor sana millet sandıkta hiç umurunda değil. Yani ne yönetim değişiyor ne lider değişiyor ne de kadro değişiyor. Aynı şey aynen devam ediyor. Neden peki bu devam ediyor. Statüko ile müttefik ittifak kurmuşlar ve aslında onlar seçimle gelmeden sandıktan çıkmadan iktidar olma yollarını yapmışlar” diye konuştu.

Anayasa da parti kapatma maddesinin değiştirilmesi hakkında da bazı örnekler veren Ala, “Bu düzeni böyle devam ettirmek için anayasayı değiştirecek oyu da alsanız anayasayı ancak onları istediği gibi değiştiriyorsunuz. Eğer biz parti kapatma maddesini değiştirmemiş olsaydık Anayasa mahkemesinin seçimini yeniden yapamamış olsaydık onu da ne zorluklarla yaptık biliyorsunuz. Şimdi burada konuşuyor olamazdık. Bunun altını çiziyorum” ifadelerini kullandı.

PARALEL DARBE

7 Haziran seçimlerinde milletin kendilerine bu gücü vermeleri durumunda yeni Anayasayı yapacaklarını söyleyen Ala, “Bundan sonra öyle siyasi otobanlar yaparız ki önümüze çukur çıkaramazlar, yan yoldan gelemezler, paralel darbe yapamazlar” dedi.

Yeni Anayasanın yapılması ile Türkiye’nin bir daha geri dönülemez bir şekilde defolu demokrasiden garantili bir demokrasiye kavuşacağını dile getiren Ala, muhalefetin hala eski sistemden beslendiğini söyledi. Muhalefeti hem sistemden hem de sistemin ürettiği sorundan beslenmekle suçlayan Ala, “Bakın bir problem çıktığı zaman hepsi orada ama bir çözüm konuşulduğu zaman yoklar. Kardeşim problemi hepimiz görüyoruz da nasıl çözüm bulacağız buna ilişkin biraz projen var mı? programın var mı? o yok. Sürekli sorun dile getiriyorlar o sorundan besleniyorlar çünkü. Şimdi sorundan beslenen sistem yerine çözümden beslenen bir sistemi inşa etmenin yolu yeni düzendir, yeni sistemdir. Bunun adını da bir cümleyle Yeni Türkiye diye tanımlıyoruz.”

Panelin moderatörlüğünü üstlenen Başbakanlık Başdanışmanlarından ve Malatya AK Parti Milletvekili Adayı Taha Özhan da AK Parti iktidarı ile büyük bir devrim yaşandığını belirtti. 2002 devrimi ile Yeni Türkiye’ye bir başlangıç olduğunu anlatan Özhan, “Bu kesinlikle bir devrim. Aksi takdirde sadece bir değişimle sınırlı kalsaydı bu kadar fazla darbe girişimi, bu kadar kumpas, bu kadar içeriden darbe girişimlerine yol açacak kadar paralel yapılanmalar yola gelmezdi. Bu ancak bir devrimin şiddetine gösterilebilecek dirençtir, bu ancak bir devrime gösterilebilecek bir tepkidir” diye konuştu.

Panelin sonunda Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Efkan Ala’ya kayısı hediye etti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 155
Bu Ay : 3712
Toplam : 3712

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom