Fındığa Var Kayısıya Yok

YALÇIN, Şire Pazarı esnafının vekillere yıllardır duyuramadıkları sesleri olmaya talip olduğunu göstermek gayesiyle bütün esnafı dolaştı.

Fındığa Var Kayısıya Yok Malatya Siyaset

KAYISI, STRATEJİK ÜRÜN OLMALI

Malatya Bağımsız Milletvekili Adayı Dr. Ali Yalçın, Şire Pazarı esnafı ile bir araya gelerek esnaf ve çiftçilerle “Kayısı” krizi üzerine açıklamalarda bulundu.

BU MİLLETVEKİLLERİNİN AYIBI

YALÇIN, Şire Pazarı esnafının vekillere yıllardır duyuramadıkları sesleri olmaya talip olduğunu göstermek gayesiyle bütün esnafı dolaştı.

Şire Pazarının birkaç büyük esnafın tekelinde olmasından yakınan Esnaf; köylümüz kayısıyı 20 liraya satmadı, bekledi 30 liraya çıksın diye, çıkmayınca getirdi 9 liraya verdi. Bu Şire Pazarı, senelerden beri 3 tane esnafın çevresinde dönüyor. İktidar yardım etmiyor zaten, fındık 20 den 70 liraya çıktı, kayısımız yandı, aşağıya düştü. Bu bizim milletvekillerinin ayıbı, kayısılar yanmış köylü yanmış, bitmiş kimsenin umurunda değil, ceplerini doldurmaya bakıyorlar. Kimse ilgilenmiyor, kayısı ayaklar altında.

BAŞ İYİ OLURSA TABAN DA İYİ OLUR

YALÇIN,  Şire Pazarı esnaflarına yaptığı ziyaretlerdeki şikâyetlerin genel değerlendirmesini burada yaptığı konuşmasında dile getirdi. YALÇIN, Fındığa stratejik bir ürün gibi destek var iken; kayısının bu kategoride değerlendirilmediği, kayısıya devlet desteğinin beklenen düzeyde olmadığını, kayısının sahiplenilmediği hususlarına değdindi.

YALÇIN; kendi çıkarını düşünen vekiller üzerinden bu sorunlar çözülemez. Fındığa verilen desteğin bir benzerinin kayısıya verilmesi gerekiyor, ama silik, temsil yeteneğinden yoksun, gerçekten bencil, irademizi gasp ederek bugüne kadar halk üzerinden gasp halkın oylarını pazarlayanların üzerlerinden değil; özgür, bağımsız, karşı çıkabilen, halktan yana olan, yüzü halka dönük temsilin bu sorunu çözeceğine inanıyoruz. Malatya Halkı bilinçleniyor, inanıyorum ki sadece kayısı sorunu değil içinde bulunan Malatya’nın tüm sorunları çözülecek. Bu vekiller getirdiklerinden çok götürdükleriyle ünlendiler. Bu vekiller bu temsili yapamıyor, beceriksiz bir tablo ortaya çıkardılar, o yüzden halkın mutlaka bilinçlenmesi gerekiyor.  Halkın bilinçlenerek tavrını ortaya koyması elzem ve şarttır, biz bunun için varız.

ESNAF; VEKİLLERİN FAYDALARINI GEÇTİK, ZARARLARI OLMASIN YETER

 

Bugün inanma günü olduğunu ve bu başarıldığında bütün sorunların tek tek çözüleceğine inandığını söyleyen YALÇIN;  bizi çantada keklik gördükleri için, nasıl olsa dünyanın belası da başlarına gelse sesini çıkarmayan, karşı çıkmayan, eleştirmeyen bir toplum olarak görüp ve bizim sırtımızdan halen 7 defa 10 defa nasıl seçiliriz, kendimize nasıl rant sağlayabiliriz düşüncesindeler.

Bu düşünceye sahip olanlara,  halk örgütlenip, bilinçlenerek bağımsız karşı duruşunu, tavrını yöneticilere yansıtmaları  gerektiğini sık sık yineleyen YALÇIN; ben esnafa bakıyorum. Esnaf siftah edemiyor ama sesini çıkarmıyor, acaba bunlardan bana bir zarar gelir mi diye korku taşıyor. Artık vekillerden bir fayda beklemiyor, zararı gelmesin;  Malatya siyasetinin, bu şirketlerin, lobinin bana zararı dokunmasın yeter, diyor. Nasıl ki ben çıkmışım tavır alıyorsam, vatandaş da tavır alacak ve bu durum değişecek.

ÇİFTÇİNİN RIZKI GARANTİ ALTINA ALINMALI

YALÇIN son olarak Şire Pazarı esnafına; benim taahhüdüm sadece şu; kayısı stratejik ürün olarak tescillenmelidir. Bilimsel destek verilmiyor. Memlekette bilimsel araştırma yapıp hangi ürün daha erken oluyor, hangisi daha değerlidir, bunun için bir bütçe bir fon oluşturulmasına katkı sağlamak, kayısıların tutup tutmamasını beklemeden çiftçinin garanti altına alınmasıdır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 275
Bu Ay : 4073
Toplam : 4073

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom