Prof. Dr. Sırma'dan Okuma Tasiyesi

Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, günümüzde bilginin çok önemli olduğunu belirterek, yeni neslin mutlaka okuyarak, bilgili şekilde yetişmesi gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Sırma'dan Okuma Tasiyesi Malatya Kültür-Sanat

4. Malatya Anadolu Kitap Fuarı’nın onur konuğu olan Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, fuarda yayın evine ait stantta kitaplarını imzalayarak, okurlarıyla sohbet ediyor. 1980 yılından itibaren sık sık Malatya’ya gelip gittiğini ve bu yüzden Malatyalı sanıldığını kaydeden Sırma, Malatya’nın okuyan ve okumayı seven bir il olduğunu söyledi.
80’li yıllarda fazla okuyucu kitle olmamasına rağmen, Malatya’da düzenlenen panel ve konferanslarda Kapalı Spor Salonu’nun okuyucular tarafından doldurulduğunu belirten Sırma, “Bölgede önemli bir şehir olan Malatya, fiziki olarak da güzel bir şehir haline geldi. Ama 80’li yıllardaki okuyucu kitlesi var mı çok merak ediyorum. En son 2 yıl önce geldim. Fuara katıldım. Çok okuyucu vardı. Demek ki Malatya hala okuyor, fikir üretiyor. Dolayısıyla hem şehir olarak büyümüş hem de okuyucu kitlesi devam ediyor. Bu sevinç verici bir şey” dedi.

Kitap Fuarı’nın çok önemli bir organizasyon olduğunu belirten Prof. Dr. Sırma, Malatyalı okurlara tavsiyelerde bulunarak, ayaklarına gelen bu fırsattan istifade etmelerini istedi. Sırma şöyle devam etti: 

“Ben 72 yaşındayım, gittiğim şehirlerde veya ülkelerde önce kitapçılara bakarım, bende olmayan kitapları ararım. Okumanın senesi yok. Gözlerimiz gördüğü müddetçe okuyacağız.

Biz burada kitapları alacağız. Biz okuyamasak da bizden sonrakiler okuyacak. Bizden sonrakiler de okumaya mecbur. Okumayı bırakan milletler çökmeye mahkumdur. Eğer bugün batı dünyası diye bir dünya varsa, okumanın sayesinde onlar batı oldu. Ondan önce bir İslam medeniyeti var idiyse -ki vardı- okuma sayesinde vardı. Şimdiki neslimiz ve gelecek neslimiz okumaya mecbur. Eğer okumayacaksa batının kölesi olup gidecek. Başka çare yok. Bütün Malatyalılara sevgilerimi sunuyorum. Başarılar diliyorum. Hep okusunlar. Çünkü ben dünyada hep onları anlatıyorum. Diyorum ki Malatyalılar çok okuyor. Aman beni yalancı çıkarmayın.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 838
Bu Ay : 3382
Toplam : 3382

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom